drukuj

Tripp & Tripp – spotkanie w ilustracji - relacja Małgorzaty Marchwianej

Choć chyba wszystkie dzieci w Niemczech znają ilustracje jego ojca do książek o Rozbójniku Hotzenplotzu czy Małym Duszku, on sam zainteresował się nimi po kilkudziesięciu latach. W wyniku tego, w Krakowie na jednej wystawie można zobaczyć rysunki ojca i syna, Franza Josefa Trippa oraz Jana Petera Trippa.

Gdy powstawały szkice do bestsellerowych książek Otfrieda Preuβlera dla najmłodszych  Jan Peter Tripp miał 15 lat i nie interesował się twórczością ojca. Odkrył ją na nowo po pół wieku, kiedy wydawnictwo Tienemann zaproponowało mu pokolorowanie czarno-białych ilustracji ojca tak, by stały się bardziej przystępne dla współczesnych dzieci. Janowi Peterowi Trippowi tak się to spodobało, że na bazie szkiców ojca zaczął tworzyć własne obrazy i grawery.

Wystawa, którą można oglądać od 14 maja w Instytucie Goethego  w Krakowie, obejmuje zarówno oryginalne grafiki Franza Josefa Trippa z lat 60-tych, jak i ich pokolorowane wersje oraz reinterpretacje stworzone przez Jana Petera Trippa.  Część wystawy będzie można również zobaczyć podczas 3. Targów Książki dla Dzieci w Krakowie (7-9 czerwca).

Małgorzata Marchwiana