drukuj

Kalendarium

Wrzesień 2019

 • Powinieneś być radosny. Anatol (1931-2019). Z kolekcji prof. Oskara Gottlieba Blarra

  Od: 26 września 2019 Do: 26 września 2019 ul. Zamkowa 2, Olsztyn

  Powinieneś być radosny. Anatol (1931-2019). Z kolekcji prof. Oskara Gottlieba Blarra Olsztyn-zamek, II kondygnacja strychu (wernisaż Sale Kopernikowskie)

  więcej

  Debata "Ekologia - lewicowa, prawicowa czy wspólna?"

  Od: 26 września 2019 Do: 26 września 2019 Świetlica Wolności, ul. Nowy Świat 6/12c, Warszawa

  Jakie są największe wyzwania stojące przed Polską w zakresie ekologii? Jakiej polityki klimatycznej potrzebuje Polska? Czy ekopolityka jest w Polsce zarezerwowana dla ugrupowań lewicowych? Ekologia czy gospodarka - co powinno być priorytetem dla polskiego rządu i UE? Z tymi pytaniami zmierzą się eksperci i praktycy z zakresu ochrony środowiska w Polsce.

  więcej
 • Wystawa „Polska OdNowa”

  Od: 16 września 2019 Do: 20 października 2019 Pl. Solidarności 1, Gdańsk

  POLSKA ODNOWA | wystawa termin | 16 września – 20 października 2019 miejsce | ECS, galeria Trap (obok audytorium) wstęp | wolny WERNISAŻ termin | 21 września, sobota, godz. 16.30 wstęp | wolny. 

  więcej

  Polsko-niemiecki dialog a metoda KARTY

  Od: 20 września 2019 Do: 20 września 2019 Sanderstr. 8, Berlin

  Wywodzący się z inicjatywy obywatelskiej lat 80-tych Ośrodek KARTA prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. W swej działalności ta warszawska organizacja pozarządowa zajmuje się historią widzianą z perspektywy jednostki. Chce wsłuchiwać się w głos pojedynczego człowieka, odkrywać korzenie wspólnoty obywatelskiej i porozumienia, a zarazem na nowo projektować przyszłość. Wieczór otworzy Alicja Wancerz-Gluza prezentacją Ośrodka KARTA. T

  więcej
 • Młyn dźwięków

  Od: 28 września 2019 Do: 28 września 2019 Młyn Hilberta. ul. Batalionow Chłopskich 11, Dzierżoniów, Dzierżoniów

  więcej

  Pokaz filmu "Kronikarz"

  Od: 23 września 2019 Do: 23 września 2019 ul. Marszałkowska 21/25, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN Warszawa

  więcej
 • Zapisy doświadczeń Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej w wybranych publikacjach Ośrodka KARTA

  Od: 6 września 2019 Do: 6 września 2019 ul. Anielewicza 3/5, Warszawa

  W programie spotkania: WPROWADZENIE w ideę archiwum społecznego oraz informacje na temat Otwartego Systemu Archiwizacji jako miejsca poszukiwań zbiorów prywatnych dotyczących XX wieku DYSKUSJA o tym, jakie źródła możemy mieć w domach, co znaczą prywatne kolekcje, fotografie, pamiętniki, korespondencja dla dziedzictwa PREZENTACJA fragmentów wspomnień kobiet i mężczyzn, cywilów i walczących, w czasie II wojny światowej, zaczerpniętych z wybranych publikacji Ośrodka KARTA DYSKUSJA o pamięci indywidualnych losów Polaków i Niemców i jej znaczeniu dla współczesnych relacji polsko-niemieckich

  więcej

  Film dokumentalny "Listy Śmierci -Akcja Inteligencja" w reżyserii Hanny Zofii Etemadi

  Od: 16 lipca 2019 Do: 30 września 2019

  Film dokumentalny . „LISTY ŚMIERCI – Akcja inteligencja” reż. Hanna Zofia Etemadi pokaże bezprecedensowe działania podjęte przez hitlerowców na wiele miesięcy przed agresją na Polskę̨. Działania te miały na celu stworzenie list planowej likwidacji polskich elit podczas przyszłych działań wojennych. Film obejmuje akcje niemieckiego wywiadu i mniejszości niemieckiej zamieszkałej w Polsce, w wyniku czego powstały owe tajne listy Polaków uznanych za niebezpiecznych dla Rzeszy. Listy te stanowiły podstawę eksterminacyjnych działań przeprowadzanych przez specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa (Einsatzgruppen) oraz formacje wspomagające (Selbstschtzgruppen), Działania te to tzw. „Akcja politycznego oczyszczania terenu -szczególnie brutalna na ziemiach włączonych do Rzeszy.

  więcej
 • Wystawa czasowa "Powstanie krasnali. Protest w Polsce"

  Od: 29 września 2019 Do: 23 lutego 2020 Muzeum J. I. Kraszewskiego, Nordstraße28, Drezno

  Wystawa wyjaśnia historię protestacyjnego ruchu społecznego z lat 1980-tych, wywodzącego się z komitetów strajkowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Na wystawie prezentowane są obiekty, takie jak: fotografie, plakaty, ulotki i eksponaty, dokumentujące historyczny kontekst tamtejszych happeningów. Na przykladzie wystawy pokazane jest spektrum środków wyrazu, które w tamtym czasie wykorzystywała młoda część społeczeństwa, aby wyrazić swoją krytykę wobec istniejacego systemu politycznego. Wystawie towarzyszy bogaty program imprez towarzyszących poświęcony retrospektywie różnych form protestu politycznego nie tylko w tamtejszej Polsce, ale równnież w byłym NRD i w BRD.

  więcej

  Zarządzanie kryzysowe w samorządach – wymiana dobrych praktyk.

  Od: 5 września 2019 Do: 9 września 2019 Powiat Wodzisławski

  więcej