drukuj

Kalendarium

Sierpień 2019

 • Film dokumentalny "Listy Śmierci -Akcja Inteligencja" w reżyserii Hanny Zofii Etemadi

  Od: 16 lipca 2019 Do: 30 września 2019

  Film dokumentalny . „LISTY ŚMIERCI – Akcja inteligencja” reż. Hanna Zofia Etemadi pokaże bezprecedensowe działania podjęte przez hitlerowców na wiele miesięcy przed agresją na Polskę̨. Działania te miały na celu stworzenie list planowej likwidacji polskich elit podczas przyszłych działań wojennych. Film obejmuje akcje niemieckiego wywiadu i mniejszości niemieckiej zamieszkałej w Polsce, w wyniku czego powstały owe tajne listy Polaków uznanych za niebezpiecznych dla Rzeszy. Listy te stanowiły podstawę eksterminacyjnych działań przeprowadzanych przez specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa (Einsatzgruppen) oraz formacje wspomagające (Selbstschtzgruppen), Działania te to tzw. „Akcja politycznego oczyszczania terenu -szczególnie brutalna na ziemiach włączonych do Rzeszy.

  więcej

  Debata "Wspólnie o trudnej historii – 80 lat po wybuchu II wojny światowej"

  Od: 29 sierpnia 2019 Do: 29 sierpnia 2019 Świetlica Wolności, ul. Nowy Świat 6/12c, Warszawa

  80 lat po wybuchu II wojny światowej warto podjąć próbę rozmowy o trudnej historii. Eksperci z obu krajów będą dyskutować o tym, jak po 80 latach wydarzenia te wpływają na relacje pomiędzy Polską i Niemcami oraz jak powinniśmy prowadzić politykę historyczną, żeby zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, jednocześnie nie pogarszając współczesnych relacji między Polakami i Niemcami.

  więcej
 • Premiera Filmu dokumentalno-biograficznego o abp. Henryku Muszyńskim pt. "Prymas dialogu - In Verbo Tuo:

  Od: 15 sierpnia 2019 Do: 15 sierpnia 2019 Woronicza 17, Warszawa

  Film dokumentalno-biograficzny o ks. prof. abp. Henryku Muszyńskim ukazujący dzieciństwo i młodość spędzoną w Kościerzynie, studia seminaryjne w Pelplinie a następnie całą drogę jaką przebył od święceń kapłańskich aż po uzyskanie największej godności w kościele katolickim – Prymasa Polski. Film ukazuje imponujące i bogate życie jednego z najwybitniejszych intelektualistów Polski, jak powszechnie się mówi „budowniczego mostów” i dialogu. Dziś seniora i wybitnego Męża Stanu. O swojej współpracy i relacjach z abp. Henrykiem Muszyńskim opowiedzieli m.in. abp abp Alfons Nossal, Stanisław Gądecki, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Reinhard Marx – przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, Michael Schudrik – naczelny rabin Polski, abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, ks. prof. Józef Kloch, ks. Mirosław Jasiński – osobisty sekretarz i kapelan arcybiskupa, dr Hans Gert-Petering – b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Burkhard Haneke z Niemiec, prof. Stanisław Krajewski, Lidia Ciecierska, Jerzy Buzek. Film powstał dzięki wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Czas emisyjny filmu – 55 minut Rok produkcji – 2019

  więcej

  Wspomnienia z młodości, czyli życie w cieniu totalitaryzmu

  Od: 23 sierpnia 2019 Do: 23 sierpnia 2019 Sanderstraße 8, Berlin  więcej
 • La Folia Barockorchester

  Od: 2 sierpnia 2019 Do: 2 sierpnia 2019 Muzealna 1, Świdnica

  więcej

  In Between? Image and Memory. Wizyta studyjna i warsztaty fotograficzne

  Od: 24 sierpnia 2019 Do: 31 sierpnia 2019 Wejherowo

  Warsztaty fotograficzne, spotkania z mieszkańcami, wykłady o historii II wojny światowej i rozmowy o trudnej przeszłości to tylko niektóre elementy, które znajdą się w interdyscyplinarnym programie wizyty na dawnym pograniczu polsko- niemieckim.

  więcej
 • Akademia Bachowska / Marcin Świątkiewicz

  Od: 4 sierpnia 2019 Do: 4 sierpnia 2019 Basztowa 2, 58-100 Świdnica, Świdnica

  więcej

  Akademia Bachowska / Mahan Esfahani / Aapo Häkkinen

  Od: 10 sierpnia 2019 Do: 10 sierpnia 2019 Zamkowa 2, Świdnica

  więcej
 • Akademia Bachowska Junior; Chór Społeczny / W.A. Mozart Missa Brevis / Finał warsztatów orkiestrowych

  Od: 11 sierpnia 2019 Do: 11 sierpnia 2019 Katedra, plac Jana Pawła II 1, Świdnica

  więcej

  Thomas May, instalacja artystyczna "Żółte mlecze"

  Od: 27 lipca 2019 Do: 1 września 2019 ul. Powiśle 11, Kraków

  więcej