drukuj

XV Seminarium Śląskie o traktatach polsko-niemieckich‎

W dniach 29 września do 3 października w Kamieniu Śląskim odbędzie się XV Seminarium Śląskie pt. „Traktaty polsko-niemieckie z 1990 i 1991 roku i ich konsekwencje dla Śląska”. 

Seminarium jest jednym z tych projektów, które przyczyniają się do dialogu polsko-niemieckiego oraz podniesienia świadomości społecznej mieszkańców Śląska, mniejszości niemieckiej, jak i polskiej większości. Tradycyjne już debaty na zamku w Kamieniu Śląskim stanowią od lat okazję dla mieszkańców naszego regionu do spotkania z osobistościami z polskiego i niemieckiego świata nauki, polityki i kultury oraz do otwartej wymiany poglądów w atmosferze wzajemnego zaufania i poszanowania odmienności poglądów.

Myślą przewodnią tegorocznego seminarium stanowią rozważania na temat wydarzeń mających miejsce w latach 90-tych, zapoczątkowanych przez obalenie muru berlińskiego, zjednoczenie Niemiec oraz demokratyczne przeobrażenia w Polsce. Celem seminarium jest także ukazanie historycznego i politycznego znaczenia traktatów polsko-niemieckich (zarówno granicznego z 1990 r., jak i o dobrym sąsiedztwie z 1991 r.) dla Polski, mniejszości niemieckiej oraz Śląska oraz ich wpływu na rozwój i kształtowanie się wzajemnych relacji.

Swój udział w XV Seminarium Śląskim potwierdzili m.in.: dr Christoph Bergner - Parlamentarny Sekretarz Stanu przy Federalnym Ministrze Spraw Wewnętrznych Niemiec, Pełnomocnik Rządu Niemieckiego ds. Mniejszości Narodowych i Wysiedleńców, Minister Tomasz Siemoniak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agnieszka Walter-Drop - Radca - Minister, Zastępca Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, prof. dr hab. Jerzy Sułek - Główny Negocjator Traktatów polsko-niemieckich, prof. dr hab. Grzegorz Janusz, Dziekan Wydziału Politologii, Uniwersytet im. Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Ryszard Karczmarek, Kierownik Zakładu Historii Śląska, Uniwersytet Śląski, prof. dr hab. Klaus Ziemer, Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie w latach 1998-2008, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta, Wrocław.

Projekt współfinansowany ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec, oraz Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej. Organizatorem seminarium jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.