drukuj

Wydanie przełomowe magazynu P+

Aktualne wydanie europejskiego magazynu P+ (znanego dotąd pod nazwą POLENPLUS) wyszło pod hasłem TRANSFORMACJI: przełom to nie tylko wiodący temat podczas obchodów z okazji 20-tej rocznicy wydarzeń `89 w Europie, ale też motto magazynu, który sam został poddany transformacji.

Antje Ritter-Jasinska, redaktor naczelna P+: „Rok 2009 jest bogaty w jubileusze: Niemcy świętują swoje 60. urodziny. Dwadzieścia lat temu transformacja w Europie Wschodniej nabrała niesamowitego tempa. Po raz 70. mamy rocznicę wybuchu 2. Wojny Światowej. Pięć lat temu Unia Europejska przyjęła do swego grona Polskę i siedem innych środkowo-wschodnioeuropejskich krajów. Ten rok rocznic to dobra okazja, żeby je powspominać i uczcić. Magazyn P+ korzysta z tej szansy na swój sposób: przebudowujemy i rozwijamy – zarówno szatę graficzną jak i zawartość magazynu. Na pierwszy rzut oka zmiany widać w nowym logu: z polenplus zrobiło się p+. Tym samym spełniamy dawno temu już daną obietnicę „PLUS-a“. Polska pozostanie nadał centralną częścią magazynu, który jednocześnie od zaraz rozwija swoje horyzonty. Wydanie przełomowe stwarza do tego wspaniałą okazję: wydarzenia w Gdańsku były początkiem i motorem politycznych zmian w całej Europie Wschodniej. W Gdańsku padła pierwsza kostka w gigantycznym domino, które poruszyło cały polityczny krajobraz Europy. W aktualnym wydaniu P+ po raz pierwszy spoglądamy na Czechów, Węgrów, na Ukrainę i Wschodnie Niemcy. I tak też będzie wyglądało w przyszłości: Polska będzie tą przysłowiową kroplą wody, w której odbijać się będzie świat – przynajmniej ten Europy Środkowo-Wschodniej.“

Tematy aktualnego, przełomowego wydania P+ odzwierciedlają siłę, pochodzenie i zasięg rewolucji europejskiej z roku 1989, która miała swój początek w Polsce: Czy Pomarańczowa Rewolucja rzeczywiście miała swój początek na Ukrainie? Kim jest naprawdę Vaclav Havel? Jak dziś żyją dzieci przełomu i jak odnoszą się do (bohaterskich) czynów swoich znanych rodziców? Poza tym: Węgierska pisarka opowiada o ucieczce obywateli NRD przez Węgry. Zaczęło się w Gdańsku:opowiada – polski Günter Grass – Paweł Huelle. I na koniec: dyskretny wdzięk Ericha H. – naoczny świadek opowiada o aresztowaniu Honeckera w roku 1992.

Wydanie przełomowe magazynu P+  (9/2009) ukazało się 30 kwietnia 2009 w nakładzie 15.000 egzemplarzy. Kwartalnik można kupić w kioskach i księgarniach dworcowych w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Polsce w cenie 4 euro (18 PLN).
link