drukuj

Wręczono IV Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową

Podczas uroczystej gali w Teatrze Współczesnym w Szczecinie dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Albrecht Lempp wręczył 4 czerwca 2012 r. IV Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową. W tym roku zwyciężył trójstronny projekt realizowany przez samorząd polski, niemiecki i francuski.

Wspólny projekt „Eau – Wasser – woda” Gminy i Miasta Pobiedziska z woj. wielkopolskiego, Miasta Marktheidenfeld z Dolnej Frankonii (Niemcy) oraz Montfort z Bretanii (Francja) to „dużo więcej niż rutynowe spotkanie integracyjne” – uzasadniła decyzję komisja konkursowa. – Te trzy instytucje samorządowe w bardzo ciekawy sposób przybliżają młodym ludziom problemy związane z ochroną środowiska naturalnego i wykorzystaniem własnych zasobów naturalnych – podkreślono w uzasadnieniu werdyktu.

Nagrodę w wysokości 40 tys. zł za najciekawszy projekt zrealizowany wspólnie przez polski i niemiecki samorząd lokalny w 2011 r. otrzymały Gmina Pobiedziska oraz Miasto Marktheidenfeld. Suma ta przeznaczona jest na realizację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia.

Komisja konkursowa wyróżniła także projekt zrealizowany wspólnie przez Gminę Barlinek, Miasto Schneverdingen (Dolna Saksonia) i Miasto Prenzlau (Brandenburgia) „Barlineckie Świętojanki śladami historii”.

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, dr Albrecht Lempp, przypomniał podczas uroczystej gali w Szczecinie, że Fundacja po raz czwarty przyznała Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową. – Jest to wyraz naszego najwyższego uznania dla budowy dobrych relacji samorządowych i projektów wykraczających poza normalne stosunki polsko-niemieckie – mówił dyrektor FWPN.

Marszałek Olgierd Geblewicz nawiązał do ubiegłorocznej 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i podkreślił, że procesy zapoczątkowane na szczeblu rządowym nie przetrwałyby próby czasu, gdyby nie ich decentralizacja i przeniesienie na poziom gmin. – To one organizują setki wydarzeń, spotkań i przedsięwzięć dla szkół, ośrodków kultury, społeczności, mieszkańców – zaznaczył marszałek.

Podczas gali samorządowcy prezentowali swoje gminy i mówili o zrealizowanych projektach. Z prezentacji tej wyłonił się obraz samorządowców przedsiębiorczych, pracowitych, zaprzyjaźnionych i nastawionych na rozwój poparty wymianą doświadczeń między Polakami i Niemcami.

W Teatrze w Szczecinie zaprezentowano także nową interaktywną mapę polsko-niemieckich partnerstw samorządowych – projekt partnerski Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Związku Miast Polskich. Na mapie, której pomysłodawcą jest FWPN, znaleźć można aktualnie 745 przykładów transgranicznej współpracy samorządowej, a także informacje o specyfice i działaniach samorządów. Mapa dostępna jest na stronach FWPN. 

Polsko-Niemiecka Nagroda Samorządowa przyznawana jest od 2009 r. Nagradzane są nietuzinkowe polsko-niemieckie przedsięwzięcia służące wzmacnianiu partnerstwa samorządowego. Fundatorem nagrody jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.