drukuj

W Niemczech ukazał się podręcznik do nauki języka polskiego w szkołach średnich pt. Witaj Polsko!

Po długim okresie przygotowań prowadzonych przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt ukazał się pierwszy w zjednoczonych Niemczech podręcznik do nauki języka polskiego w szkołach średnich. Książka została opracowana redakcyjnie przez Prof. Erikę Worbs (Uniwersytet w Moguncji/Mainz), a autorkami są dr Ewa Bagłajewska-Miglus i Renata Szpigiel. Projektem kierował dr Matthias Kneip z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Podręcznik »Witaj Polsko!«, który ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Universum z Wiesbaden, jest skierowany do uczniów klas 8-12. W skład kompletu wchodzą dwa podręczniki, książka do gramatyki i płyta CD, a treść pojedynczych lekcji jest zgodna z wymogami egzaminu EPA (j. polski jako język obcy). Zeszyt do ćwiczeń jest w trakcie opracowania.

Projekt został zrealizowany dzięki dotacjom federalnego rządu niemieckiego, który w ramach polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku dokłada starań na rzecz zwiększania możliwości nauki języka polskiego. Pozostała część dotacji pochodzi ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Podręczniki szkolne do nauki języka hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego czy włoskiego są już od lat dostępne na niemieckim rynku; takiego podręcznika do nauki języka polskiego jednak dotychczas brakowało. Także ilość osób uczących się języka polskiego w szkołach niemieckich jest na razie niewielka. Tymczasem niewątpliwie dobra znajomość tego języka jest pozytywnie postrzegana na rynku pracy. Kontakty gospodarcze Niemiec z Polską stale zwiększają się i coraz więcej firm szuka pracowników z odpowiednią znajomością języka.

Egzemplarze recenzyjne: kaluza@dpi-da.de lub simone.schnell@universum.de
Informacje: http://www.polnisch.in-schulen.de/ lub www.deutsches-polen-institut.de

Ewa Bagłajewska-Miglus, Renata Szpigiel: Witaj Polsko!
Hrsg. v. Erika Worbs. Projektleitung und landeskundliche Beiträge: Matthias Kneip. Universum Verlag Wiesbaden 2009. Bd. 1 und 2, Grammatisches Beiheft und Audio-CD.