drukuj

Roczny pobyt rezydencyjny polskiego artysty w Künstlerhaus Bethanien – konkurs FWPN rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto konkurs Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o stypendium na roczny pobyt rezydencyjny. Polska artystka IzaTarasewicz będzie przez 12 miesięcy pracować w berlińskim Künstlerhaus Bethanien.

Konkurs FWPN ma na celu wspieranie polskiej sztuki współczesnej oraz młodych polskich twórców poprzez umożliwianie im pobytów zagranicznych. Jest to pierwsze polskie stypendium na pobyt rezydencyjny w Niemczech polskiego artysty, tak dalece wspierające działalność twórczą. Adresatami konkursu są młodzi polscy artyści (do 40 lat), niestroniący w sztuce przed osobistą ekspresją i innowacyjnością a w pracy grupowej przed specyficznymi interakcjami, oraz porozumiewający się bez trudu w języku angielskim.

Partner niemiecki konkursu, renomowany Künstlerhaus Bethanien w Berlinie-Kreuzbergu, to znane w świecie miejsce warsztatów i projektów w dziedzinie sztuki współczesnej.

Kandydatów do konkursu nominowali:
Paweł Jarodzki, ASP Wrocław
Wojciech Kozłowski, BWA Zielona Góra
Stanisław Ruksza, Kronika Bytom
Paweł Susid, ASP Warszawa
Monika Szewczyk, Galeria Arsenał Białystok                                                                                                                     

W jury konkursu zasiedli:
Sebastian Cichocki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Małgorzata Ławrowska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Warszawa
Anda Rottenberg, kurator i krytyk sztuki, Warszawa
Jarosław Suchan (przewodniczący jury), Muzeum Sztuki, Łódź
Christoph Tannert, Künstlerhaus Bethanien, Berlin
Joanna Zielińska, Cricoteka, Kraków

W dniu 26.09.2012 odbyło się posiedzenie jury, podczas którego wybrano zwycięzcę konkursu.
Została nim Izabela Tarasewicz. Ta urodzona w 1981 roku w Białymstoku artystka będzie pracowała przez 12 miesięcy w Berlinie i przy wsparciu Künstlerhaus Bethanien realizowała swoje zamierzenie artystyczne. Serdecznie gratulujemy!

Uzasadnienie wyboru jury:
Jury postanowiło przyznać stypendium wraz z rocznym pobytem w Künstlerhaus Bethanien Izabeli Tarasewicz. Jury doceniło w ten sposób konsekwencję w rozwoju artystki oraz oryginalność jej interdyscyplinarnej praktyki artystycznej.
Obecna od ponad pięciu lat na scenie artystycznej Iza Tarasewicz dała się poznać jako twórczyni niezwykłych instalacji, obiektów i akcji eksploatujących rzeczywistość tego, co słabe, marginalne, niedoskonałe, bolesne. Jej sztuka odwołująca się do prymarnych doświadczeń związanych z cielesnością, fizjologią i biologią, w istocie swej stawia pytania o charakterze egzystencjalnymi i tożsamościowym. Ujawniająca się w jej pracach wizja przenikania się świata ludzkiego, zwierzęcego i przedmiotowego daleko wykracza poza wyobrażenia tradycyjnego humanizmu.
W ostatnim czasie Iza Tarasewicz jeszcze bardziej pogłębia interdyscyplinarny wymiar swojej sztuki, śmiało inspirując się osiągnięciami nauk przyrodniczych, badaniami nad językiem i współczesną refleksją filozoficzną. Pobyt w Berlinie, ośrodku o bogatych tradycjach intelektualnych, z pewnością pozwoli artystce poszerzyć pole tych inspiracji, przyczyniając się do powstania kolejnych oryginalnych realizacji.  
  

Więcej informacji o Künstlerhaus Bethanien w Berlinie znajdą Państwo na stronie internetowej.

Stypendium na roczny pobyt rezydencyjny polskiego artysty w Künstlerhaus Bethanien jest projektem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej realizowanym wspólnie z Künstlerhaus Bethanien.