drukuj

„Pamiętajmy, że jedność europejska nie jest dana raz na zawsze […]” – Konrad Adenauer

Zdjęcia z konferencji.

Nagranie audio - orator i wersja polska - dostępne są w naszej mediatece.

6 grudnia 2015 o godz. 19:30 w TVP Info ukaże się wywiad z Hansem-Gertem Pötteringiem.

2.12.2015 r., 11:30-13:00 w FWPN odbyła się prezentacja książki Hansa-Gerta Pötteringa pt. „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni”, wyd. Akcent, 2015. Wydarzenie realizowane było we współpracy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Konrada Adenauera i wydawnictwa Akcent.

Bronisław Komorowski powitał Hansa-Gerta Pötteringa, „współtwórcę zrębu myślenia o integrującej się Europie”. Były Prezydent RP podkreślił, że na szczęście wobec kryzysu wokół Ukrainy, w kategoriach cierpienia innych narodów i państw, Polska i Niemcy są zjednoczone. Zaznaczył, że najskuteczniejszą metodą na przezwyciężenie złej przeszłości i budowanie dobrej przyszłości jest integracja europejska, a także, że politycy muszą wciąż powtarzać sobie, że narody po prostu CHCĄ być zjednoczone. Bronisław Komorowski przedstawił życiorys Hansa-Gerta Pötteringa jako istotny z punktu widzenia relacji polsko-niemieckich, gdzie widocznie zaznacza się przejście od fazy pojednania do przyjaźni. Ta zmiana jest jego zdaniem istotnym procesem szerszego polsko-niemieckiego obrazu.

Prof. Krzysztof Miszczak nazwał Hansa-Gerta Pötteringa Ostatnim Mohikaninem, posiadającym unikatową wiedzę na temat struktur Parlamentu Europejskiego, ale także pierwszym Europejczykiem o prawdziwie europejskiej tożsamości, przyjacielem Polski, który jeszcze przed wstąpieniem Polski wspierał ją w drodze do zjednoczonej Europy.

Hans-Gert Pöttering podkreślił w swoim wystąpieniu konieczność posiadania przez przedstawicieli klasy politycznej wspólnych interesów, ale przede wszystkim wartości, wraz z centralną wartością: godnością człowieka. Przypomniał, że Niemcy stoją przy boku Polski kiedy Polacy są zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie.

Polityk zaznaczył, że w roku 1979 Niemcy byłyby skłonne zapłacić dowolną i bardzo wysoką cenę za wolność Polski, Litwy, Estonii i innych krajów. Wprawdzie idea wolności kiełkowała także w NRD, ale gdyby nie te kraje – nie miałaby szans. Polityk podkreślił przede wszystkim zasługi polskiej „Solidarności” dla wolności i idei europejskiej. 

W rozmowie z prof. Miszczakiem Hans-Gert Pöttering odniósł się do katolickiej drogi pojednania polsko-niemieckiego. Podkreślił zasługi Listu biskupów polskich do niemieckich z 1965, nazywanego później orędziem, dla porozumienia polsko-niemieckiego. Jego zdaniem list ten miał ogromne znaczenie dla pojednania, otworzył m.in. drogę do Stolicy Piotrowej Janowi Pawłowi II. Hans-Gert Pöttering przypomniał spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim 18 kwietnia 2007 roku, podczas którego miał powiedzieć: „Panie Premierze, ja też jestem katolikiem!”. Prof. Miszczak przypomniał o roli episkopatu austriackiego i niemieckiego oraz wsparcia ze strony Franza Königa czy Josepha Höffnera. Hans-Gert Pöttering przypomniał, jak wielkie znaczenie i głębię moralną miał zwrot „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, kierowany od biskupów polskich do niemieckich. Polityk przypomniał również przebaczenie za krzywdy wojenne kierowane ze strony Francji do Niemiec 9 maja 1950 roku, w pięć lat po zakończeniu II wojny światowej.

Profesor Miszczak zapytał Hansa-Gerta Pötteringa o to, jaka jest rola „hegemona” – Niemiec – podczas tak skomplikowanej sytuacji politycznej w Unii Europejskiej. Prof. Miszczak zaznaczył, że Polacy nie definiują tego stwierdzenia militarnie ani geopolitycznie jak Bismarck lecz geoekonomicznie. Podkreślił również, że w UE oraz NATO istnieje jedna definicja bezpieczeństwa, a nie różne jego poziomy.

Hans-Gert Pöttering stwierdził, że dialog jest podstawą do porozumienia między narodami – bez dialogu nie można zrozumieć, jakie są zamierzenia drugiej strony. Wypracowane rozwiązania są wtedy zawsze kompromisami – każda ze stron coś bierze, z czegoś rezygnuje, rozwiązanie jest jednak wspólne. Zdaniem Pötteringa jeśli poprzez małe kroki politycy nie przyczyniają się do poprawy stosunków między dwoma krajami, takie porozumienie nie będzie funkcjonowało samo z siebie. Polityk podkreślił, że rządy przychodzą i odchodzą, natomiast porozumiewać należy się ze wszystkimi, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej. „Obdarowujcie zaufaniem, a wtedy również otrzymacie zaufanie” – podsumował wypowiedź Hans-Gert Pöttering.