drukuj

Prawdziwe pospolite ruszenie: film o pomocy dla Polski w latach 1981-82

Film dokumentalny o pomocy dla Polski na początku lat osiemdziesiątych to po „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności“ (2009) druga produkcja filmowa Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Premiera filmu odbędzie się 1 grudnia w Warszawie na kilka dni przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Latem 1980 roku Polska znajduje się na skraju zapaści gospodarczej. Dramatycznie pogarsza się zaopatrzenie w podstawowe produkty. Wielu Niemców, wstrząśniętych informacjami z Polski, podejmuje różne działania i rozpoczyna akcję pomocy. Film „Paczki solidarności” w reżyserii Lwa Hohmanna opowiada o tym akcie solidarności z okresu zimnej wojny i w sugestywny sposób pokazuje, jak pojedyncze, prywatne inicjatywy przerodziły się w „prawdziwe pospolite ruszenie” (DER SPIEGEL 23/1982).

Na początku lat osiemdziesiątych do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wysłanych zostało prawie 30 milionów paczek o łącznej wartości ponad 1 miliarda DM. Film pokazuje, że znaczenie tych paczek wykraczało daleko poza ich materialną wartość. Stanowiły one bowiem silne moralne wsparcie pokazujące społeczeństwu polskiemu, że „Zachód“ o nim nie zapominiał. Ta gotowość do świadczenia pomocy zrewidowała wizerunek Niemiec wśród wielu starszych Polaków i wpłynęła na nastawienie młodszego pokolenia. „Niemcy zachowali się wówczas bardzo przyzwoicie, a my im dotychczas za to nie podziękowaliśmy“, przyznaje w filmie laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa.

Co skłoniło tak wielu Niemców do spontanicznej pomocy narodowi polskiemu? Skompletowanie „standardowej paczki dla Polski“ obejmującej artykuły pierwszej potrzeby kosztowało prawie 50 DM mimo decyzji rządu federalnego z lutego 1982 roku o zwolnieniu tych paczek z opłaty pocztowej. A mimo to wielu Niemców wysłało nawet kilka paczek i to do kraju, którzy znali co najwyżej z mapy. Można znaleźć wiele powodów takiego zachowania: z jednej strony była to forma protestu na odległość skierowanego przeciwko siłowemu reżimowi Jaruzelskiego. Z drugiej strony motywem działania dużej części ofiarodawców było współczucie.

więcej o filmie

tekst Filipa Gańczaka o akcji pomocy

Uwaga: Osoby zainteresowane filmem mogą się jeszcze zgłaszać do kasy kina „Atlantic” (Warszawa, ul. Chmielna 33) po bezpłatne wejściówki (liczba wejściówek ograniczona).
Film „Paczki solidarności” będzie można obejrzeć także w telewizji TVN24 w niedzielę, 11 grudnia br. w cyklu „Ewa Ewart przedstawia”.
Niemiecka premiera filmu planowana jest na 14 grudnia w Hamburgu.
Kontakt: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ewa Baran, ewa@fwpn.org.pl, tel.: +48 22 / 338 62 66