drukuj

Podatek kościelny w Polsce?

Znani specjaliści od finansów kościelnych z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Polski dyskutowali o różnych modelach finansowania Kościoła przez państwo podczas konferencji „Finansowanie związków wyznaniowych w Polsce i w krajach niemieckojęzycznych – stan aktualny oraz perspektywy zmian”, która odbyła się 24 i 25 kwietnia w Kamieniu Śląskim i Opolu. Jej organizatorem był Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Celem konferencji była analiza przepisów prawnych regulujących finansowanie związków wyznaniowych w Polsce i w Niemczech, a także przedstawienie czynników mających wpływ na ewentualną zmianę przyjętych rozwiązań prawnych w tych krajach. Konferencja była wspierana przez FWPN.

Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że na obszarze tych regulacji szczególnie ważna jest adekwatność przyjętych rozwiązań do lokalnych uwarunkowań. Podatku kościelnego (Kirchensteuer) nie da się mechanicznie przeszczepić na inny grunt, dlatego w polskich warunkach należy szukać rozwiązań odpowiadających miejscowej tradycji i uwarunkowaniom, które są odmienne aniżeli w krajach, gdzie podatek kościelny obowiązuje. Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym w którym uczestniczyli: prof. dr hab. Stephan Haering z Monachium, ks. prof. Piotr Stanisz z KUL, prezes KAI Marcin Przeciszewski oraz Tomasz Mincer z Instytutu Obywatelskiego. Dyskusję moderował dr Andrzej Grajewski, współprzewodniczy Zarządu FWPN.

W ocenie organizatora konferencji ks. prof. Dariusza Walencika, wypełniła ona istniejącą lukę i posłuży wymianie doświadczeń, zdobyciu nowych informacji, a przede wszystkim przyczyni się do transferu wiedzy, gdyż do tej pory nie odbyła się żadna konferencja naukowa, która w sposób wyczerpujący omawiałaby zagadnienie podatku kościelnego oraz wpływu transformacji ustrojowej państwa na zmiany modelu finansowania związków wyznaniowych w Polsce.

:: więcej o konferencji