drukuj

Nowy numer magazynu DIALOG (105) już w Empikach

W najnowszym numerze „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG” dominuje historia rodziny Raczyńskich. O zasługach Atanazego Raczyńskiego dla Prus i Polski, czy roli politycznej Edwarda Raczyńskiego w latach poprzedzających II wojnę światową, a także o randze zarówno najstarszego (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącego prezydenta RP na uchodźstwie (niecałe 102 lata) piszą prof. Witold Molik i Basil Kerski.

Na temat Atanazego Raczyńskiego, powstałego na gruzach jego pałacu gmachu Reichstagu i idei jego opakowania (1995) opowiada amarykański historyk Michael S. Cullen.

Adam Krzemiński przedstawia oryginalny pomysł: Polska i Niemcy powinny wspólnie wyprodukować film fabularny o Warszawie 1944 roku. Według Krzemińskiego polski ruch oporu stanowił dotychczas białą plamę w niemieckim krajobrazie filmowym, a niemiecka okupacja Polski lukę w historycznej wiedzy polskiego sąsiada. Polsko-niemiecka koprodukcja pokazałaby nie tylko perspektywę polskich ofiar, ale również i drugiej strony – niemieckich okupantów. Najnowsza kinematografia zna przykłady polsko-niemieckich koprodukcji, które odniosły sukces – na przykład nominowany do Oscara dramat Agnieszki Holland o Holokauście „W ciemności”.

W najnowszym numerze także stałe działy: Panorama, Europa, Społeczeństwo.

Co: Nowy „Dialog”
Gdzie: w empikach

Kiedy: listopad 2013 r.