drukuj

Nowa publikacja pt. "Unter den Brücken von Königsberg - Pod mostami Królewca"

Książka pt. "Unter den Brücken von Königsberg - Pod mostami Królewca (niem. - pol.- ros.) prezentuje na prawie 280 fotografiach unikalny zapis dawnej stolicy "Starych Prus", tworzony od kończ XIX w. przez Urząd Prowincjonalnego Konserwatora Zabytków Prus Wschodnich. Jego pierwsi twórcy - fotograf Oscar Bittrich i konserwator Adolf Boeticher nie pozwolili, wyszli daleko poza potrzeby konserwatorskie, przez co utracone bezpowrotnie piiekno dawnego Królewca, będące kiedyś głównym powodem wykonania zdjęć, stało się w istocie tłem do ukazania funkcjonowania miasta i portu oraz codziennej krzątaniny jego mieszkańców.

Ten żywy charakter fotografii został utrzymany przez następnego konserwatora, Richarda Dethlefsena i grupę współdziałaąacych z nim fotografów, metodycznie penetrujących najodleglejsze zakątki otoczonego fortyfikacjami wewnętrznego miasta. Fotografujący uchwycili wiele zjawisk trwających przez wieki - jak chociażby bajkowej urody spichrze na Łasztowni (niem Lastadie) i stojace przy nich drewniane jeszcze żaglowce czy tętniace życiem targi na Knipawie (Kneiphpf) Starym Mieście (Altstadt) Lipniku (Loebenicht) i Sackheimie, które w końcu XIX w. były czymś oczywistym, lecz jeszcze za ich życia odeszły do przeszłości, nie mogli jednak przewidzieć, że wystarczą dwie sierpniowe noce w 1944 roku, by zamienić to wszystko w zgliszcza. Pół wieku póżniej pozostały już tylko mury zrujnowanej katedry, cztery ocalałe mosty, płynaca pod nimi jak dawniej Pregoła i, paradoksalnie - stare wały i bastiony, na których mieszkańcy dzisiejszego Kaliningradu, tak jak obywatele dawnego Królewca, odpoczywają i łowią ryby w fosie.

Autor koncepcji i tekstu Konrad Nawrocki, historyk sztuki, współautor wystawy "Atlantyda Północy" i albumów z serii "Był sobie Gdańsk", inicjator restauracji nagrobka księcia Bogusława Radziwiłła w katedrze w Królewcu. Tłumaczenia niem. Wolfgang Joehling i Sergiej Khvatov. format 30x30cm, 432 strony. Wydawnictwo Oficyna Pegaza, 01-651 Warszawa. ul Gwiażdzista 29/19, tel.+48 795 902 009. e-mail: Oficyna Pegaza@poczta.fm ISBN 978-83-915191-1-0

Pliki do pobrania