drukuj

III Niemiecko-Polskie Forum Dyskusyjne

W ramach programu towarzyszącego wystawie „Niemcy i Polacy – 1.9.39 – otchłań i nadzieje“ Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie (DHM) razem z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje szereg imprez. Drugiego września w muzeum odbędzie się trzecie niemiecko-polskie forum  dyskusyjne pt.  „Z punktu widzenia sąsiadów – rozmowa dziennikarzy na linii Berlin-Warszawa“.

Jak postrzegają i czego doświadczają dwaj znakomici dziennikarze w kraju goszczącym, o którym relacjonują w swej ojczyźnie? Piotr Jendroszczyk jest wybitnym znawcą Niemiec i niemieckiej polityki, który od wielu lat pisze z Berlina dla [wielkiej konserwatywnej gazety] „Rzeczpospolita“. Thomas Urban, historyk Europy Wschodniej, pisarz, relacjonuje z Warszawy dla [wielkiego dziennika] „Süddeutsche Zeitung“. Rok 2009 jest rokiem jubileuszowym – 70 lat temu w wyniku niemieckiej napaści na Polskę rozpoczęła się druga wojna światowa, a 20 lat temu upadła „żelazna kurtyna“, która dzieliła Europę po zakończeniu wojny.

Te dwie daty będą grały szczególną rolę w niemiecko-polskich dyskusjach. Lecz także w czasie obecnym, w rozszerzonej Unii Europejskiej, pojawia się wiele tematów komentowanych w gazetach, jak na przykład zbliżające się wybory do Bundestagu. Rozmowa prowadzona przez dra Petera Olivera Loewa, historyka Europy Wschodniej i zarazem autora i wydawcy wielu książek na temat Polski i Niemiec może przynieść interesujące wnioski – przedstawione z punktu widzenia sąsiadów!

środa, 2 września  br., godz. 18.00
Auditorium in der Ausstellungshalle von I.M. Pei (DHM)
Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Thomas Urban, Süddeutsche Zeitung, Warszawa
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, Berlin
moderacja: dr Peter Oliver Loew, Deutsches Polen-Institut, Darmstadt


kontakt: Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit, Büro Berlin Karoline Gil, karoline.gil@sdpz.org