drukuj

90. urodziny Władysława Bartoszewskiego

Władysław Bartoszewski, historyk, publicysta, były minister spraw zagranicznych Polski, skończył w niedzielę 90 lat. Zarząd Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dziękuje jubilatowi za wieloletnie zaangażowanie i nadawanie tonu w dialogu polsko-niemieckim oraz życzy dużo sił i wytrwałości na kolejne lata.

Władysław Bartoszewski urodził się w 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Walczył w AK, był współorganizatorem Rady Pomocy Żydom (Żegota). W czasach PRl-u spędził kilka lat w więzieniu. Wykładał historię Polski na KUL-u. Po roku 1989 r. był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych RP. W 2007 r. został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. Zajmuje się przede wszystkim sprawami Niemiec i Izraela.

Za pracę na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami otrzymał liczne odznaczenia m.in. w 1986 r. Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich (niem. Friedenspreis des deutschen Buchhandels), w 2001 r. Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN (Großkreuz des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland), w 2007 Nagrodę św. Adalberta-Wojciecha (laudację wygłosił wówczas kanclerz Niemiec Helmut Kohl). Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jubilat otrzymał już w 1966 r. Najwyższe odznaczenie RP Order Orła Białego przyznano mu w 1995 r.

Wśród licznych publikacji Bartoszewskiego, autora i dziennikarza, wiele poświęconych jest tematyce polsko-niemieckiej, jak na przykład wydany w 2010 r. zbiór refleksji na temat powojennych stosunków obu krajów z perspektywy świadka tych wydarzeń „O Niemcach i Polakach. Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje”. Od kilku dni dostępna jest w księgarniach najnowsza książka Bartoszewskiego „Wiosna jesienią” – opowieść o ludziach, którzy – tak jak i Bartoszewski – odegrali istotną rolę w życiu politycznym i kulturalnym Polski.