drukuj

40 lat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej

W Warszawie odbyło się uroczyste sympozjum z okazji 40-lecia Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej połączone z dyskusją panelową „Dialog ponad żelazną kurtyną”. Udział wzięli wybitni historycy z Polski, Niemiec i Korei Południowej. Prezydenci RP i RFN objęli sympozjum honorowym patronatem. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej współfinansowała uroczysty jubileusz.

Uroczyste sympozjum z okazji 40-lecia Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej pod honorowym patronatem Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka odbyło się 16 kwietnia 2012 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

O 40 latach Komisji Podręcznikowej opowiedział jej współprzewodniczący prof. dr hab. Robert Traba.

„Gdy 40 lat temu pod auspicjami UNESCO powstała Komisja Podręcznikowa działała ona w specyficznych warunkach zimnej wojny i w Europie podzielonej żelazną kurtyną. Mimo skomplikowanej sytuacji politycznej komisja mogła poszczycić się niemałymi osiągnięciami np. w ustaleniu zaleceń do podręczników historii i geografii w RFN i PRL. Prowadzona w ramach działań komisji dyskusja naukowców z Polski i Niemiec przyczyniła się z kolei do wyzwolenia ze stereotypów pokutujących w obu krajach na rzecz merytorycznej debaty fachowców. Warto podkreślić, że dorobek komisji to także osobiste kontakty, a niekiedy nawet przyjaźnie między polskimi i niemieckimi naukowcami.”

Prof. Traba podkreślił, że powstający obecnie polsko-niemiecki podręcznik do nauczania historii czy bezprecedensowy projekt Polsko-Niemieckie Miejsca Pamięci jest kontynuacją prac Komisji.

Podczas uroczystości prof. Władysław Markiewicz, nestor i współtwórca Komisji Podręcznikowej otrzymał nagrodę im. Marii Wawrykowej.

W dyskusji panelowej „Dialog ponad żelazną kurtyną” udział wzięli wybitni historycy z Polski, Niemiec i Korei Południowej, m.in. profesorowie: Włodzimierz Borodziej (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Friszke (Instytut Studiów Politycznych PAN), Henryk Samsonowicz (Uniwersytet Warszawski), Michael G. Müller (Uniwersytet im. Marcina Lutra, Halle – Wittenberga) oraz Jie-Hyun Lim (Hanyang University Seoul).

Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa powstała pod patronatem UNESCO w 1972 r. Działania Komisji przyczyniły się do przezwyciężania negatywnych stereotypów w sposobie przedstawiania stosunków polsko-niemieckich w podręcznikach szkolnych obu państw. W kręgach historyków z Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej zrodziła się idea opracowania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii. W 2002 r. Komisja Podręcznikowa otrzymała nagrodę Ministrów Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Pierwszymi współprzewodniczącymi Komisji byli prof. dr hab. Władysław Markiewicz oraz prof. dr hab. Georg Eckert. Obecnie Komisji współprzewodniczą: prof. dr hab. Robert Traba oraz prof. dr hab. Michael G. Müller.
 
Uroczysty jubileusz Komisji Podręcznikowej był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.

Pliki do pobrania