drukuj

20. rocznica mszy pojednania w Krzyżowej

Minęło dwadzieścia lat od pamiętnej mszy, w której uczestniczyli premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz federalny Helmut Kohl. Stała się ona symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Z tej okazji w dniach 10-12 listopada w Krzyżowej odbyła się konferencja pod hasłem: "Znak Pokoju w Krzyżowej i uścisk dłoni w Verdun. Drogi do polsko-niemieckiego i niemiecko-francuskiego pojednania". Uczestniczyli w niej m. in. świadkowie historii: premier Tadeusz Mazowiecki, Hans Maier i Henri Ménudier.

Celem konferencji była analiza polskich, niemieckich i francuskich miejsc pamięci w ich kontekście historycznym, zaprezentowanie ich wpływu na pamięć zbiorową poszczególnych społeczeństw i dyskusja nad przyszłością. Symbolem niemiecko-francuskiego pojednania stał się uścisk dłoni w Verdun, kiedy 22 września 1984 francuski prezydent François Mitterrand i kanclerz Helmut Kohl oddali cześć poległym w czasie II wojny światowej.

Tak jak 20 lat temu, w Krzyżowej mszę odprawił arcybiskup Alfons Nossol. Została też odsłonięta tablica upamiętniająca 20. rocznicę Mszy Pojednania. Premier Mazowiecki wspominał: – Kohl był bardzo wzruszony. To było dwa dni po zburzeniu muru berlińskiego, kiedy już sprawy Niemiec zaczęły iść w nowym kierunku. My już byliśmy wolnym krajem, za chwilę Niemcy miały się zjednoczyć, trzeba było rozwiązać wszelkie niedomówienia. Moim priorytetem było rozwiązanie kwestii naszej wspólnej granicy.

Krzyżowa ma szczególne znaczenie w historii Niemiec. W majątku rodziny von Moltke powstało miejsce pamięci poświęcone Kręgowi z Krzyżowej, ośrodkowi oporu przeciw dyktaturze Hitlera. W Krzyżowej powstał największy Dom Spotkań Młodzieży w Polsce. Co roku tysiące młodych ludzi przyjeżdża do tej małej wioski, by uczyć się tolerancji dla innych kultur i dyskutować o przeszłości i przyszłości Europy.