drukuj

10 tysięcy polsko-niemieckich inspiracji

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) świętuje 20. rocznicę powstania. W minionym dwudziestoleciu udało się Fundacji spełnić marzenie o intensyfikacji współpracy polsko-niemieckiej. Ponad 10 tys. polsko-niemieckich projektów nadało nowy kształt sąsiedzkim relacjom.

Przemiany zainicjowane przez memorandum wschodnie, przez Willy’ego Brandta, Helmuta Kohla, Tadeusza Mazowieckiego i Krzysztofa Skubiszewskiego, Fundacja sprowadziła na poziom kontaktów międzyludzkich. FWPN z biurami w Warszawie i Berlinie jest dziś ważnym uczestnikiem dialogu polsko-niemieckiego. Nie tylko wspiera, ale także inicjuje własne projekty. Należą do nich realizowane także z partnerami Polsko-Niemieckie Dni Mediów, portal polsko-niemiecki Point (www.portalpoint.info), filmy dokumentalne czy planowana Katedra Studiów Polonoznawczych w Niemczech.

Partnerstwo Polaków i Niemców może obecnie służyć za wzór dobrosąsiedzkich relacji. Fundacja chce dzielić się polsko-niemieckim doświadczeniem. 12 października w Warszawie odbędzie się w ramach obchodów 20 lecia międzynarodowa konferencja „Współpraca jako znak jakości. Transfer praktyki polsko-niemieckiej w wymiarze międzynarodowym” z udziałem polityków, historyków, dziennikarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Uczestnicy przyjrzą się sprawdzonym w relacjach polsko-niemieckich strategiom pokonywania konfliktów i rozważą możliwości uniwersalnego zastosowania tych rozwiązań.

Wieczorem Fundacja świętować będzie w Centrum Nauki Kopernik swoje 20. urodziny. Wśród zaproszonych gości z Polski i zagranicy znajdą się: ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Guido Westerwelle, Cornelia Pieper, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską, Władysław Bartoszewski, pełnomocnik rządu polskiego ds. kontaktów z Niemcami.