drukuj

„Transformacja energetyczna Niemiec w perspektywie stosunków polsko-niemieckich

24 października w Centrum Konferencyjnym Zielna odbyło się seminarium "Niemiecka transformacja energetyczna Energiewende w perspektywie stosunków polsko-niemieckich: Wyzwania dla polityki europejskiej i bezpieczeństwa energetycznego UE" zorganizowane przez Ośrodek Studiów Wschodnich i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Gośćmi seminarium byli eksperci z Polski, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii i Holandii. W dyskusji panelowej uczestniczyli m.in. Martin Hicken z niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, David Buchan z Oksfordzkiego Instytutu Studiów Energetycznych, Artur Lorkowski i Małgorzata Mika-Bryska – przedstawiciele polskich ministerstw, czy Pieter Boot z Międzynarodowego Programu Energetycznego Clingendael z Hagi.

Seminarium składało się z trzech części: w pierwszym panelu omówiono główne założenia Energiewende oraz jej cele, a także stopień zaawansowania projektu i jego skutki dla niemieckiego społeczeństwa. Następnie zaproszeni goście zastanawiali się nad konsekwencjami Energiewende i oraz sposobem jej wdrażania dla polityki energetycznej UE oraz jej bezpieczeństwa energetycznego. Tematem ostatniego panelu były zagrożenia i szanse, jakie wiążą się z wdrożeniem nowej strategii Niemiec dla ich sąsiadów.

Seminarium było częścią projektu, którego efektem będzie raport OSW nt. realizacji Energiewende i jej konsekwencji dla UE. Raport zostanie opublikowany w listopadzie 2012 r.

Pełna relacja z seminarium dostępna w portalu EnergiaNews: http://www.ekonomia24.pl/artykul/532093,945872-W-jaki-sposob-Europa-moze-skorzystac-z-Energiewende.html

Seminarium to wspólna inicjatywa Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pliki do pobrania