drukuj

„Polacy z wyboru“ to opowieść o jasnym rozdziale polsko-niemieckiej historii

„Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku“ to tytuł intrygującej wystawy pokazywanej od 11 lutego br. w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie. Ekspozycja przygotowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej opowiada o niemieckich migrantach, którzy przez ok. 200 lat przybywali do Warszawy i wywierali w XIX i XX w. wpływ na rozwój architektury, przemysłu, nauki bądź kultury. Wystawa dowodzi, że wiele epizodów polsko-niemieckiego dialogu ciągle czeka na odkrycie.

200 lat niemieckiego osadnictwa w Warszawie zaprezentowano w dziesięciu rozdziałach; od przybycia pierwszych rodów jak np. rodziny Fukierów – słynnych handlarzy winem – aż do czasów II wojny światowej i lat powojennych. – Nasza wystawa przypomina zapomniane aspekty historii Warszawy i uświadamia, że stolica Polski była kiedyś miastem wielokulturowym – podkreśla kurator wystawy Tomasz Markiewicz.

Na wystawie, która cieszyła się dużym powodzeniem w Warszawie (2010) i Berlinie (2011), pokazywane są unikatowe fotografie wypożyczone z 13 polskich archiwów państwowych oraz ze zbiorów prywatnych 22 warszawskich rodzin. Wiele zdjęć pokazywanych jest tutaj po raz pierwszy. Ekspozycja ma też silny akcent saksoński; co piąta prezentowana na wystawie rodzina pochodzi właśnie z tego kraju związkowego, a wśród saksońskich migrantów uwagę zwraca wielu architektów, jak np. Johann Christian Schuch, projektant warszawskich Łazienek, którego imię do dzisiaj nosi prestiżowa aleja w stolicy.

W połowie roku wydany zostanie album pod tym samym tytułem co wystawa.