drukuj
Kalendarium

Ernst Stewner – niemiecki fotograf Polski

7 listopada 2014 - 14 grudnia 2014 11-19 POZNAŃ, UL.ŚW.MARCIN 80/82

Projekt "Ernst Stewner – niemiecki fotograf Polski" ma na celu prezentację dorobku znakomitego niemieckiego fotografa, mieszkańca Poznania, pracującego w międzywojennej i okupacyjnej Polsce.

Jego odnaleziony i przekazany do publicznej kolekcji zbiór, liczący blisko 2000 negatywów, przedstawia widoki polskich miast i krajobrazów, a także portrety ludności wiejskiej z różnych rejonów krajów, stanowiąc unikatowy pod względem artystycznym, ale także historycznym i społecznym dokument. Zachowane fotografie Stewnera, które cechuje mistrzostwo wykonania, często prezentują miejsca już nieistniejące, albo nieodwracalnie zmienione przez działania II wojny światowej lub wydarzenia powojenne i są tym samym bezcennym źródłem wiedzy o ich dawnym wyglądzie i charakterze. Projekt składa się z wystawy fotografii i albumu prezentujących twórczość Stewnera, a także cyklu działań edukacyjnych, propagujących tradycję fotografii oraz wspólnego polskiego i niemieckiego dziedzictwa w postaci dorobku artysty.

Projekt pod patronatem honorowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec oraz Prezydenta Miasta Poznania.