drukuj

Kalendarium

Lipiec 2020

 • Film dokument fabularyzowany pt." Krzyż ponad swastyką - Akcja Inteligencja"

  Od: 1 stycznia 2020 Do: 16 grudnia 2020 Polska

  Film „Krzyż ponad swastyką – Akcja Inteligencja” stanowi ostatnią część tryptyku obozowego poświęconego nieznanym wydarzeniom związanym z hitlerowską Akcją Inteligencja, mającą na celu eksterminację inteligencji polskiej, której integralną część stanowili zwłaszcza na ziemiach włączonych do Rzeszy – duchowni polscy. Od pierwszych dni okupacji byli oni mordowani lub aresztowani i zsyłani do obozów koncentracyjnych. Tematu ich męczeństwa nie podejmował żaden dokumentalista. Pragniemy uzupełnić tę lukę, posługując się wypowiedziami historyków i bogatą dokumentacją w postaci: wspomnień samych duchownych oraz świeckich świadków, zestawem muzealnych dokumentów i fotografii, a także archiwalnymi materiałami filmowymi. Film wzbogacimy scenami fabularyzowanymi realizowanymi na podstawie autorskich wspomnień więzionych duchownych.

  więcej

  Wioska Teatralna, cz. I, online

  Od: 24 lipca 2020 Do: 24 lipca 2020 online

  Wioska Teatralna - festiwal teatralny, barter artystyczny i letni uniwersytet poświęcony zagadnieniom społecznie zaangażowanego teatru - odbywa się w Węgajtach już od 2003. Tegoroczna edycjar ealizowana będzie jednak w szczególnych okolicznościach. "Pandemia zmienia wszystko. Robiąc Wioskę zupełnie inną, niż wszystkie poprzednie, a jednak z nich wyrastającą, Chcemy wyjść naprzeciw nowym warunkom, byśmy mogli wyjść naprzeciw sobie nawzajem! Chcemy więc, by online było przede wszystkim narzędziem komunikacji, niekoniecznie narzędziem tworzenia równoległego świata, albo ekwiwalentu realnej Wioski." 

  więcej
 • Klima(t) 2.0 Publikacja dobrych praktyk z zakresu likwidacji negatywnych skutków zmian klimatu i działalności człowieka.

  Od: 15 lipca 2020 Do: 30 listopada 2020 Warszawa

  Publikacja na łamach miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” tekstów w formacie papierowym, cyfrowym i audio. Teksty przygotuje Filip Springer i będą kontynuacją zeszłorocznego cyklu "Zmiana klimatu już tu jest", poświęconemu pogłębionej analizie negatywnych zmian klimatu.

  więcej

  Wirtualna wystawa malarstwa p.t. Ogrody Polsko-Niemieckie oczami artystów

  Od: 1 lipca 2020 Do: 30 czerwca 2022 EU

  więcej
 • Transgraniczna Inicjatywa dla Zielonych Smart Cities

  Od: 1 lipca 2020 Do: 30 września 2020 al. Niepodleglości 10, 61-875 Poznań, Poznań

  Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego transgranicznego instrumentarium badawczego do analizy działań ekologicznych gmin. W efekcie tej analizy jednostka samorządu terytorialnego powinna uzyskać pełny obraz skuteczności swoich działań, poziomu ich zaawansowania oraz percepcji społecznej.

  więcej

  Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne

  Od: 27 czerwca 2020 Do: 11 lipca 2020 online, Warszawa

  więcej
 • Joseph von Eichendorff - poeta, który łaczy

  Od: 18 lipca 2020 Do: 18 lipca 2020 ul. Zamkowa 1, 47-411 Łubowice

  Uroczystość ku czci wielkiego śląskiego romantyka J.v. Eichendorffa, która ma ukazać znaczenie i rolę jego twórczości współcześnie na Śląsku, w Polsce i w Europie z uwzględnieniem historycznych uwarunkowań i wpływ na pojednanie polsko - niemieckie przez ostatnich 30 lat

  więcej

  DROGI WOLNOŚCI– W relacjach między Polską i Niemcami 75 lat po zakończeniu II wojny światowej oraz w czasach pandemii w Polsce i w Niemczech.

  Od: 18 lipca 2020 Do: 18 lipca 2020

  Seminarium online: DROGI WOLNOŚCI – W relacjach między Polską i Niemcami 75 lat po zakończeniu II wojny światowej oraz w czasach pandemii w Polsce i w Niemczech. Zaplanowane są 3 bloki tematyczne z prelegentami z Polski i Niemiec oraz czas przeznaczony na dyskusje.

  więcej
 • Projekcja filmu Paula Meyera "Konspiratorki" Polki w ruchu oporu 1939-1945.

  Od: 31 lipca 2020 Do: 31 lipca 2020 Online

  Projekcja filmu dokumentalnego "Konspiratorki" o Polkach w ruchu oporu 1939-1945 w reżyserii Paula Meyera. Po zakończeniu projekcji rozmowa z reżyserem.

  więcej

  4 Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta on-line

  Od: 8 lipca 2020 Do: 10 lipca 2020 on-line, Kraków

  4. edycja Konkursu Seiferta przeniesiona zostaje do przestrzeni online. Na żywo można śledzić zmagania konkursowe, rozmowy z uczestnikami, jurorami, laureatami poprzednich edycji, a także ważnymi postaciami świata muzyki, które miały okazję poznać Zbigniewa Seiferta osobiście lub z nim współpracować.

  więcej