drukuj

Kalendarium

Styczeń 2020

 • Film dokument fabularyzowany pt." Krzyż ponad swastyką - Akcja Inteligencja"

  Od: 1 stycznia 2020 Do: 16 grudnia 2020 Polska

  Film „Krzyż ponad swastyką – Akcja Inteligencja” stanowi ostatnią część tryptyku obozowego poświęconego nieznanym wydarzeniom związanym z hitlerowską Akcją Inteligencja, mającą na celu eksterminację inteligencji polskiej, której integralną część stanowili zwłaszcza na ziemiach włączonych do Rzeszy – duchowni polscy. Od pierwszych dni okupacji byli oni mordowani lub aresztowani i zsyłani do obozów koncentracyjnych. Tematu ich męczeństwa nie podejmował żaden dokumentalista. Pragniemy uzupełnić tę lukę, posługując się wypowiedziami historyków i bogatą dokumentacją w postaci: wspomnień samych duchownych oraz świeckich świadków, zestawem muzealnych dokumentów i fotografii, a także archiwalnymi materiałami filmowymi. Film wzbogacimy scenami fabularyzowanymi realizowanymi na podstawie autorskich wspomnień więzionych duchownych.

  więcej

  In Between? - image and memory

  Od: 25 stycznia 2020 Do: 26 stycznia 2020 ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

  Prezentacja prac – efektów międzynarodowego projektu „In Between? – image and memory”, zrealizowanego latem 2019 roku na Kaszubach przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność w Warszawie.
  Uczestnicy projektu i autorzy prac: Alexia Anastasiadi, Matylda Awdziejczyk, Paweł Grabowski, Riley Graham, Lisa Heyer, Merlin Kaziaj, Olha Korop, Raluca Patricia Nistor, Anna Szejbut, Alice Straniero, Fotini Terzaki.

  więcej
 • 4. MIĘDZYNARODOWE DNI MESSIAENA GÖRLITZ ZGORZELEC 'sounding colours'

  Od: 15 stycznia 2020 Do: 19 stycznia 2020 Demianiplatz 40, Görlitz

  Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec rozpościerają ponad Nysą tęczę pełną dźwięków, zapewniając przy tym niepowtarzalne, audiowizualne wrażenia. Od 15 do 19 stycznia 2020 r. młody, polsko-niemiecki festiwal ukaże poruszającą historię byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A i pełną barw twórczość muzyczną Oliviera Messiaena. Międzynarodowe Dni Messiaena upamiętniają jedno z najbardziej niezwykłych prawykonań dwudziestego wieku. 15 stycznia 1941 roku francuski kompozytor Olivier Messiaen (1908 – 1992) wykonał wraz z trzema współwięźniami obozu jenieckiego Stalag VIII A w Görlitz swój utwór “Quatuor pour la fin du temps“ („Kwartet na koniec czasu“). Niemieckie stowarzyszenie „Meetingpoint Music Messiaen“ i polska fundacja „Pamięć, Edukacja, Kultura“ od dwunastu lat organizują wykonanie ośmioczęściowego dzieła na skrzypce, wiolonczelę, klarnet i fortepian w historycznym miejscu, gdzie odbyła się jego prapremiera – po dzisiejszej polskiej stronie miasta bliźniaczego Görlitz-Zgorzelec.

  więcej

  Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec | sounding colours

  Od: 15 stycznia 2020 Do: 19 stycznia 2020 Kozlice 1, 59-900 Zgorzelec, Görlitz-Zgorzelec

  Szanowni Państwo, drodzy Miłośnicy Muzyki! Już za niecały tydzień rozpoczną się 4. Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec. Festiwal zapoczątkuje o godz. 18.00 wokół budynku Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura niezwykła instalacja świetlna Jana Bilka, inspirowana twórczością Oliviera Messiaena. Zaraz po niej nastąpi tradycyjne już wykonanie Quatuor pour la fin du temps Oliviera Messiaena – w tym roku w interpretacji Sarah Christian, Sebastiana Manza, Martina Kletta i Juliana Steckela. W kolejnych dniach, do 19 stycznia włącznie, na gości festiwalu czekają kolejne znakomite wydarzenia: Performans audiowizualny w byłej Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej oraz Apollo Theater, wykłady nt. estetyki kolorów i dźwięków, koncert na światowej sławy organach słonecznych połączony z wizualizacjami i performansem oraz brunch poetycki – to tylko niektóre z palety wydarzeń festiwalu. Cały program, wraz z informacją nt. cen biletów i możliwości transportu znajdziecie Państwo w załączniku. Bardzo prosimy zwrócić uwagę na brunch poetycki – zakup oraz rezerwacja biletów na to wydarzenie (50 zł) możliwe są wyłącznie w Emmerich Hotel. Dalsze informacje i aktualności znajdą Państwo na stronie: https://www.pl.messiaen-tage.eu/ Bardzo cieszylibyśmy się móc powitać Państwa na wydarzeniach Dni Messiaena oraz w naszej kawiarni festiwalowej Café Herzstück, a wieczorową porą w klubie festiwalowym Horschel.

  więcej
 • InEuropeWeTrust. Europe and beyond. Suwerenność cyfrowa. Europa na drodze do samodzielności

  Od: 24 stycznia 2020 Do: 24 stycznia 2020 Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Centrum Jasna, ul. Jasna 14/16a, Warszawa

  Chcemy pomówić o procesie digitalizacji, który dał biznesom cyfrowym nową władzę nad życiem obywateli, przedsiębiorstw i państw. Proces digitalizacji dał biznesom cyfrowym nową władzę nad życiem obywateli, przedsiębiorstw i państw. Niewątpliwie nasze bezpieczeństwo w tym zakresie zależeć będzie od tego, jak instytucje europejskie i państwa narodowe zadbają o regulacje i zasady współpracy. Bez poważnej debaty i propozycji rozwiązań w tym zakresie grozi nam marginalizacja. Musimy być przygotowani na to, co niesie nam przyszłość cyfrowa. Wśród prelegentów będą: Marco-Alexander Breit, szef Działu Sztucznej Inteligencji, Federalne Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Energii Head (BMWi), Niemcy Jakub Boratyński, kierownik Działu Cyberbezpieczeństwa i Prywatności Cyfrowej Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej Anna Radwan, prezes Instytutu In.Europa Khalil Rouhana, Zastępca Dyrektora Generalnego Departamentu Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologi Komisji Europejskiej Róża Thun, posłanka do PE

  więcej

  HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA

  Od: 14 stycznia 2020 Do: 14 stycznia 2020 Karowa 20, Warszawa

  Nieznane świadectwa filmowe z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej nagrywane przez stacjonujących w Warszawie niemieckich żołnierzy i przedsiębiorców. Podczas spotkania zaprezentujemy najciekawsze fragmenty nieznanych filmów amatorskich i zastanowimy nad specyfiką prywatnych nagrań filmowych, zderzonych z niemieckimi propagandowymi filmami z tego okresu oraz relacjami na temat codzienności okupacji niemieckiej. Spotkanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych historią Warszawy, a także historyków i dokumentalistów, którzy mogliby wykorzystać w swojej pracy nietypowe źródła historyczne. Goście: Dr. Andrea Löw (Das Institut für Zeitgeschichte München-Berlin) i prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król. Rozmowa odbędzie się w języku niemieckim. Spotkanie będzie tłumaczone. Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

  więcej
 • Wystawa czasowa "Powstanie krasnali. Protest w Polsce"

  Od: 29 września 2019 Do: 23 lutego 2020 Muzeum J. I. Kraszewskiego, Nordstraße28, Drezno

  Wystawa wyjaśnia historię protestacyjnego ruchu społecznego z lat 1980-tych, wywodzącego się z komitetów strajkowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Na wystawie prezentowane są obiekty, takie jak: fotografie, plakaty, ulotki i eksponaty, dokumentujące historyczny kontekst tamtejszych happeningów. Na przykladzie wystawy pokazane jest spektrum środków wyrazu, które w tamtym czasie wykorzystywała młoda część społeczeństwa, aby wyrazić swoją krytykę wobec istniejacego systemu politycznego. Wystawie towarzyszy bogaty program imprez towarzyszących poświęcony retrospektywie różnych form protestu politycznego nie tylko w tamtejszej Polsce, ale równnież w byłym NRD i w BRD.

  więcej

  Różnica w podobieństwie + Podobieństwo w różnicy [wystawy z okazji 30-lecia partnerstwa miast Düsseldorf-Warszawa]

  Od: 4 września 2019 Do: 17 stycznia 2020 Citadellstraße 7, 40213 Düsseldorf, Düsseldorf

  Polacy i Niemcy są sąsiadami od ponad tysiąca lat. W 2019 r. dwa miasta: Düsseldorf i Warszawa obchodzą 30. rocznicę partnerstwa miast. Tę trwającą trzy dekady przyjaźń chcemy uczcić cyklem dwóch wystaw.

  więcej