drukuj

Niemieckie ośrodki uniwersyteckie stoją przed Wami otworem! - relacja Magdaleny Grynczel

- Niewiele pozostało miejsc, które zachowały klimat dawnych miasteczek uniwersyteckich, swoistych enklaw zaludnionych przede wszystkim przez profesorów, żaków i ich barmanów; miasteczek żyjących z i dla studentów – tymi słowami Macieja Krawczyka rozpoczęliśmy cykl 6-odcinkowych artykułów w Magazynie Historycznym "Mówią wieki".

Z biegiem czasu specyficzna atmosfera europejskich ośrodków akademickich uległa zatarciu. Pomimo tego miesięcznik „Mówią wieki” wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, postanowił przybliżyć nam wszystkim niezwykłe historie centrów uniwersyteckich w Niemczech.

Co łączy największą beczkę wina, rzeźbę trójnogiego konia oraz kilku noblistów, ale nie tylko? Dowiemy się tego z pierwszego artykułu (numer styczniowy)  - dotyczącego Heidelbergu. To niezwykle interesujące miasto w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia jest dziś niestety nieco zapomniane.  To, co w nim najciekawsze w intrygujący sposób przybliża nam autor tekstu Maciej Krawczyk.  Heidelberg jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych ośrodków akademickich tej części Europy. Jego tradycja jest długa a kształtowały ją na przestrzeni lat wybitne jednostki. To tutaj, na Uniwersytecie Ruprechta - Karola w 1816 roku sam Hegel otrzymał tytuł profesorski! Niewątpliwe sam Uniwersytet Ruprechta – Karola jest jednym z największych walorów tego miasta. 

Te i wiele więcej informacji możecie znaleźć w pierwszym artykule poświęconym ośrodkom akademickim w Niemczech. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie można zapoznać się z historią Frankfurtu nad Odrą, Moguncji, Drezna, Lipska oraz Berlina. Tajemnice, ciekawostki oraz przydatne i praktyczne informacje o tych miastach wszystko to w sposób przystępny i niezwykle interesujący znajdzie się w kolejnych numerach miesięcznika „Mówią wieki”.

A kiedy już poznacie na tyle dobrze historie owych miast, na pewno bez problemu odpowiecie poprawnie na pytania konkursowe – po więcej informacji odsyłamy na stronę internetowa miesięcznika „Mówią wieki”!

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z historiami niemieckich ośrodków akademickich w Niemczech. Niech uniwersyteckie mury staną przed Wami otworem!

Magdalena Grynczel

Pierwszy tekst z serii tekstów o niemieckich ośrodkach uniwersyteckich przeczytać można na stronie Mówią wieki.