drukuj

Zmiany w polskiej polityce europejskiej – czy grozi nam „polexit“?

Od odpowiedzi na to  prowokacyjne pytanie rozpoczęło się pierwsze w tym roku posiedzenie Koła Dyskusyjnego Polska. Uczestnicy udzielili szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi: Nie, „polexit” nam nie grozi.

Dyskusja toczyła się wokół różnych wizji przyszłości Europy, którymi kierują się obecne rządy Polski i Niemiec. Przedstawili je w krótkich wystąpieniach były wiceminister spraw zagranicznych RP, dr Paweł Kowal, oraz dr Jana Puglierin z Centrum Prognoz dla Europy im. Alfreda von Oppenheimera. Prelegenci starali się też wyznaczyć obszary polityczne na szczeblu europejskim, w których ściślejsza polsko-niemiecka współpraca i wspólne inicjatywy leżałyby w interesie obu państw: np. Partnerstwo Wschodnie. Duża liczba uczestników spotkania (65) i żywa dyskusja po wygłoszonych referatach świadczą o ogromnym zainteresowaniu i potrzebie takiej wymiany z ekspertami.

Dyskusję w dn. 5 kwietnia 2017 r. poprowadził przewodniczący Koła Dyskusyjnego i współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Markus Meckel.

Więcej szczegółów o tym spotkaniu (w języku angielskim) znajdą Państwo na stronie Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP), partnera Fundacji w tym projekcie. (https://dgap.org/en/node/29306)

Koło Dyskusyjne Polska to wspólna inicjatywa DGAP i FWPN o długiej tradycji. W ramach cyklu debat eksperci z Polski dyskutują na aktualne i ważne w przyszłości tematy; kierowany jest on przede wszystkim do multiplikatorów z obszarów polityki, nauki i gospodarki. W ciągu roku odbywają się cztery spotkania w siedzibie DGAP.