drukuj

Pokaz filmu „Dzwony pojednania” połączony z dyskusją „Jak poprzez kulturę pokazać historię?”

Film „Dzwony Pojednania” autorstwa Grzegorza Gajewskiego, produkcji Bluemax i Fundacji Konrada Adenauera, przedstawia losy polskich dzwonów kościelnych, które zarekwirowane wskutek akcji przeprowadzonej przez Niemców w 1941 r. na ziemiach polskich, trafiły do hamburskiej huty w celu przetopienia, a następnie zostały ocalone z pożogi wojennej do niemieckich kościołów. Dokument ukazuje historię powrotów niektórych z nich do macierzystych świątyń, co stało się możliwe dzięki wspólnym działaniom ludzi z parafii polskich i niemieckich.

Po pokazie filmu w gronie historyków i ekspertów zajmujących się sprawami polsko-niemieckimi postaramy zastanowić się, jaką rolę pełnią kultura i sztuka w przekazywaniu i utrwalaniu narracji o historii 70 lat po zakończeniu II wojny światowej.

Uczestnikami dyskusji będą dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, muzykolog Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wystawy „Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945”, prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, dyrektor FWPN, oraz Grzegorz Gajewski, autor filmu, dokumentalista. Dyskusję poprowadzi Monika Białek, dziennikarka TVP Historia.

Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału mailem: kas@kas.pl lub telefonicznie: +48 22 845 93 30.

Co: Pokaz filmu „Dzwony pojednania” połączony z dyskusją „Jak poprzez kulturę pokazać historię?”
Gdzie: Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37, V p.
Kiedy: 2 lipca 2015 r., godz. 17.00-19.00