drukuj

Livestreaming Polsko-Niemieckich Dni Mediów

Tym z Państwa, którzy nie dotrą do Poczdamu na VII Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbywające się w dniach 8-9 maja, proponujemy śledzenie niektórych wydarzeń konferencji w internecie na stronie www.dnimediow.org.

Również w tym roku część konferencji obejrzeć będzie można na żywo w internecie. Wydarzenia, które będą transmitowane to:

8 maja 2014 r. 14:00-14:30 Otwarcie Dni Mediów
Wprowadzenie : Jann Jakobs, Nadburmistrz Poczdamu
Cornelius Ochmann, Członek Zarządu, Dyrektor, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Przemówienie: Władysław Bartoszewski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów RP ds. Dialogu Międzynarodowego

8 maja 2014 r. 14:30-16:30 Fishbowl: Europa przed wyborami. Jaki wybór ma Europa?

Niemcy i Polacy od dziesięciu lat współpracują w ramach Unii Europejskiej. Nasze kraje nie tylko co do kryzysu gospodarczego, lecz również m.in. polityki energetycznej, zagranicznej, bezpieczeństwa (w szczególności w kontekście Ukrainy i Rosji) stoją przed wspólnymi wyzwaniami. Jak wygląda bilans tej dziesięcioletniej współpracy? W jakich obszarach wypada on pozytywnie, które kwestie pozostają jeszcze otwarte? W jakim stopniu Polska i Niemcy powinny angażować się w Europie? Jak powinno przejawiać się partnerstwo polsko-niemieckie podczas kształtowania unijnej polityki sąsiedzkiej i wschodnioeuropejskiej?

W jakiej sytuacji znajduje się Europa przed wyborami? Czy obywatele Polski i Niemiec darzą projekt europejski zaufaniem? Jaki kształt polityczny przyjmie Europa po wyborach, jaką pozycję zajmą w nim partie populistyczne i partie skrajnej prawicy? Jak Europa odnosić się będzie do tematu migracji i swobody pobytu?

Czy media przyczyniają się do kształtowania europejskiej opinii publicznej i wystarczająco interesują się Europą w obliczu bezpośredniego wpływu wyborów do Parlamentu Europejskiego na życie obywateli?

Jak media opisują  Unię Europejską, jak mogą się przyczynić do kształtowania informacyjnego społeczeństwa partycypacyjnego? Czy obywatele interesują się sytuacją w Europie? Jak duże jest zainteresowanie „europejskimi“ mediami, jaka jest ich rola w budowaniu tożsamości europejskiej? Czy istnieje, a jeśli tak, to jak wygląda, współpraca programowa pomiędzy mediami w Europie i jak można ją pobudzać? Jakie priorytety i wyzwania stoją przed polityką medialną Unii Europejskiej – priorytety i wyzwania. W jakich kierunkach rozwijają się tradycyjne i „nowe” media w Polsce, Niemczech,  Europie? Jak wygląda dziennikarstwo internetowe w Polsce i w Niemczech? Czy dziennikarstwo nieprofesjonalne jest dla niego konkurencją czy uzupełnieniem?

Moderacja: Wulf Schmiese, ZDF

Uczestnicy:
Andrzej Godlewski, Zastępca Dyrektora Programu 1, Telewizja Polska S.A.
Peter Lange, Redaktor Naczelny, Deutschlandradio Kultur

Impulsy:
Marzenna Guz-Vetter, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Berlinie
Josef Janning, Senior Policy Fellow w European Council on Foreign Relations (ECFR) w Berlinie (policy paper)
Adam Krzemiński, POLITYKA
Jerzy Margański, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec
Christoph von Marschall, korespondent, Der Tagesspiegel
Markus Meckel, Współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce
Dariusz Pawłoś, Przewodniczący Zarządu, Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie
Irena Stróżyńska, Wicedyrektor Biura Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania

8 maja 2014 r. 17:00-18:00 Europa realna i wymarzona – „Small Talk” z udziałem nominowanych do Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2014

Dziesięć lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Towarzyszyło temu dużo radości i świętowania. Dziś Polska, tak jak Niemcy, jest ważnym graczem w Unii, przynajmniej w polityce wschodniej. Ale czy Unia Europejska jest tym, o czym marzono po obu stronach Odry? Co stało się z marzeniami i obawami? Jakie odzwierciedlenie znajdują one w polskich i niemieckich mediach? Rozmowa z niektórymi spośród nominowanych dziennikarzy.

Moderacja:
Tomasz Kycia, Rundfunk Berlin-Brandenburg

9 maja 2014 r., godz. 11.30-12.30 Zakończenie Dni Mediów     

Podsumowanie warsztatów (10 minut na warsztat, pytania z publiczności, dyskusja)

Zakończenie konferencji: Krzysztof Miszczak, Dyrektor, Członek Zarządu, FWPN

Livestreaming Dni Mediów odbył się po raz pierwszy podczas konferencji we Wrocławiu w roku 2013. Zapraszamy do śledzenia nas również w tym roku.

Podczas Dni Mediów we foyer hotelu Mercure zobaczyć będzie można wystawę Jakuba Szymczuka, fotografa Gościa Niedzielnego, dotyczącą wydarzeń na Ukrainie. Wystawa była już pokazywana w Parlamencie Europejskim oraz w Lublinie.

Co: Livestreaming konferencji Polsko-Niemieckie Dni Mediów
Gdzie: online na www.dnimediow.org
Kiedy: 8 maja 2014 r., godz. 14:00-18:00 oraz 9 maja 2014 r., godz. 11:30-12:30