Aktualnościwięcej

Stypendia i Bieżące konkursywięcej

Kalendariumwięcej

 • 02 Apr 04 Apr

  Konferencja międzynarodowa "Sabina Spielrein i wczesne pionierki psychoanalizy"

  Zapraszamy na pierwszą konferencję naukową poświęconą Sabinie Spielrein i innym wczesnym pionierkom psychoanalizy, m.in. Tatianie Rosenthal, Erzsébet Kardos, Eugenii Sokolnickiej, Sophie Morgenstern, Salomei Kempner i Albercie Szalicie. W ramach konferencji odbędzie się także nocny spacer tropem psychoanalityków po dawnym getcie warszawskim i zwiedzanie wystawy poświęconej Archiwum Getta Warszawy (ŻIH).
 • 27 Apr 29 Apr

  Wyjazd szkoleniowy - Europejska Humanistyka cyfrowa - niemieckie rozwiązania inspiracją dla polskiej nauki

  Projekt zakłada aktywne i kreatywne uczestnictwo partnerów w przekazywaniu innowacyjnej wiedzy związanej z priorytetami i wyzwaniami naukowymi Unii Europejskiej, Polski i Niemiec (cyfryzacja nauk humanistycznych). Wyjazd studyjny 8 pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ma na celu pozyskanie merytorycznego partnera w projekcie rozwoju zasobów cyfrowych na UMK, zdobycie doświadczenia, poznanie modelu pracy oraz procedur stosowanych w Göttingen Centre for Digital Humanities.
 • 27 Mar 08 Jun

  Wystawa "Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska"

  W Europie Wschodniej możemy zaobserwować szczególne, trwające od dziesięcioleci uwrażliwienie na siłę, a jednocześnie kruchość języka. W drugiej połowie XX w. poeci, poetki, artystki i artyści z tego obszaru podjęli próbę zmierzenia się ze zjawiskiem instrumentalizacji języka dla celów polityczno-ideologicznych. Poprzez sytuacje performatywne testowali różne formy wypowiedzi, zwracali uwagę na materialny i medialny wymiar języka. Wystawa „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” przywołuje postawy artystyczne skierowane przeciwko autorytarnym reżimom z przeszłości, ale odnosi się również do działań współczesnych.

Młoda Redakcjawięcej