drukuj
Kalendarium

Show me your hands // Marta Romankiv i Łukasz Surowiec

9 września 2020 - 4 października 2020 Norymberga, Kartäusergasse 14

"Show me your hands" Marta Romankiv i Łukasz Surowiec

W połowie sierpnia rozpoczynamy polsko-niemiecki projekt we współpracy z Galerią Kreis (Norymberga, Niemcy). W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się pobyt rezydencyjny krakowskich artystów Marty Romankiv i Łukasza Surowca, zakończony wystawą ich prac. Wydarzenie realizowane będzie w Galerii Kreis w Norymberdze, gdzie artyści przygotują prace o charakterze site-specific, będące efektem ich pobytu rezydencyjnego. Ekspozycja zostanie wzbogacona istniejącymi już realizacjami.

Wystawa skupi się na zagadnieniach związanych z historią, pamięcią i zmianami zachodzącymi na polu społecznym, ekonomicznym i politycznym w kontekście międzynarodowym. W ramach wystawy Marty Romankiv i Łukasza Surowca odbędzie się spotkanie z artystami połączone z pokazem prac wideo oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Wernisaż wystawy: 9 września 2020, godz. 19.30 Galeria Kreis, Norymberga

10 września o godzinie 19.30 zapraszamy na spotkanie z Martą Romankiv i Łukaszem Surowcem, które odbędzie się w Domu Krakowskim w Norymberdze. W trakcie wydarzenia zaprezentujemy wideo dokumentację akcji artystycznych krakowskich artystów. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Grzonkowska. Marta Romankiv, „Immigrant, take a vote”, 2020, 16'57'', film z angielskimi napisami Łukasz Surowiec, „Sen Jakuba”, 2020, 28’58’'. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Marta Romankiv (ur. 1995, Lwów). Artystka interdyscyplinarna, autorka instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Tytuł licencjata zdobyła na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, na kierunku Sztuka i Media. Obecnie realizuje dyplom magisterski na Akademii Sztuki w Szczecinie. Romankiv interesuje się różnego rodzaju mniejszościami, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi. Traktując język sztuki jako narzędzie do przekraczania granic, Romankiv dąży do wyjścia poza tradycyjną rolę artysty. Artystka mieszka i pracuje w Polsce.

Łukasz Surowiec (ur. 1985, Rzeszów). Artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje on aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki. Artysta mieszka i pracuje w Polsce.

Aleksandra Grzonkowska (ur. 1983, Gdańsk). Historyczka sztuki, kuratorka, producentka artystyczna. Prezes Fundacji Kultury Wizualnej Chmura. Obecnie doktorantka Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Kuratorka i koordynatorka licznych projektów indywidualnych, jak również wystaw zbiorowych polskich i zagranicznych artystów (The Baltic House Lab, Tina B, 736 km). W latach 2004–2014 współpracowała z Fundacją Wyspa Progress/Instytutem Sztuki Wyspa, Festiwalem Artloop w Sopocie (2013–2014) oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Redaktorka albumu fotografii „Augustus. F. Sherman. Atlas imigranta (2017), katalogu indywidualnego Bogny Burskiej „Filmy” oraz współredaktorka serii wydawniczej Alternativa.Editions (m.in. monografii Ewy Partum). Laureatka Stypendium Indywidualnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci (2020), Stypendium Kulturalnego Marszałka Województwa Pomorskiego (2013), stażystka Instytutu Kultury Polskiej w Pradze (2010) oraz stypendystka Miasta Gdańska dla Twórców Kultury (2007). Mieszka i pracuje w Gdańsku i Norymberdze.

Kuratorka: Aleksandra Grzonkowska
Współpraca: Florian Tuercke

Organizator: Fundacja Kultury Wizualnej Chmura & Galeria Kreis

Partnerzy:
Art Agenda Nova
Fundacja Wschód Sztuki
Dom Krakowski w Norymberdze
Amt für Internationale Beziehungen
Dofinansowano ze środków: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Files available for downloads