drukuj
Kalendarium

Macocha ojczyzna, czyli moja skradziona matka

19 maja 2020 - 24 maja 2020 Berlin, https://performingarts-festival.de/de

Zaplanowana na 15 maja 2020 premiera europejskiego projektu teatralnego ‘Macocha ojczyzna, czyli moja skradziona matka’ została odwołana z powodu pandemii Covid19. 7 maja wszyscy uczestnicy spektaklu spotkali się po raz pierwszy w Theater Unterm Dach. Większość z nich połączyła się wirtualnie za pomocą konferencji online i nagrali film. Film stworzony w procesie działania zostanie pokazany na tegorocznym Festiwalu Teatralnym w Berlinie "Performing Arts Festival Berlin 2020"
Główna bohaterka matka i córka Elenka była jednym z ponad 28.000 dzieci, które podczas greckiej wojny domowej (1946-1949) zostały przymusowo wysłane do różnych krajów bloku wschodniego w ramach akcji "Paidomazoma". Elenka wychowywała się w różnych domach dziecka w czasach przymusowego komunizmu. Elenka mieszkała w Polsce do 1965 r. Po ślubie przyjechała z mężem do Niemiec Wschodnich i do 1982 była bezpaństwowcem. W 2016 roku jej córka, aktorka Wicki Kalaitzi postanowiła opowiedzieć historię swojej matki.
Występują: Elenka i Wicki Kalaitzi Reżyseria, scenariusz i kamera: Joanna Lewicka Produkcja: Theater unterm Dach Berlin we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, współfinansowana przez Urząd Dzielnicy Berlin Pankow, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej przy wsparciu Instytutu Polskiego w Berlinie oraz Instytutu Pileckiego. Produkcja: Fundacja od WSCHODU do ZACHODU.
Link do filmowej zapowiedzi spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=R2GixU8xeaU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2fmd1y5EYd5QbjHWDR8F02r5MKs9...

Files available for downloads