drukuj
Kalendarium

GRÜNEBERGOWIE – SPUŚCIZNA RODU SŁYNNYCH ORGANMISTRZÓW Z POMORZA – SYMPOZJUM

7 czerwca 2023 - 7 czerwca 2023 16.00 - 21.30 Szczecin, al. Wojska Polskiego 73, Studio Koncertowe Polskiego Radia Szczecin SA oraz ul. Świętego Jakuba Apostoła 1, Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie

W ŚRODĘ 7 CZERWCA 2023 ROKU (GODZ. 16.00) W STUDIU KONCERTOWYM IM. JANA SZYROCKIEGO POLSKIEGO RADIA SZCZECIN SA ODBĘDZIE SIĘ SYMPOZJUM GRÜNEBERGOWIE – SPUŚCIZNA RODU SŁYNNYCH ORGANMISTRZÓW Z POMORZA (WSTĘP WOLNY). 

W ZAŁOŻENIACH ORGANIZATORA PRZEDSIĘWZIĘCIA – STOWARZYSZENIA PIERWSZORZĘDNYCH INICJATYW (SPI) ORAZ PARTNERA Z NIEMIEC ST. SOPHIEN ORGELVEREIN BRÜSSOW, SEMINARIUM BĘDZIE PROLOGIEM MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYCZNA PODRÓŻ ŚLADAMI GRÜNEBERGÓW. INICJATOR FESTIWALU – SPI (W CELU POTWIERDZENIA SŁUSZNOŚCI TEGO TYPU DZIAŁANIA) PRZEPROWADZIŁ W ROKU 2022 PIERWSZĄ, PILOTAŻOWĄ ODSŁONĘ IMPREZY W SZCZECINIE, KONARZEWIE I PŁOTACH. DOŚWIADCZENIE TO UTWIERDZIŁO POMYSŁODAWCĘ W TYM, ŻE TEGO TYPU WYDARZENIA MOGĄ UAKTYWNIĆ LOKALNE SPOŁECZNOŚCI, KTÓRE PODEJMĄ SIĘ PRÓB RATOWANIA CENNYCH ZABYTKÓW REGIONU. 

W ZAMYŚLE ZARZĄDU ORGANIZACJI, TRWAJĄCE PRZEZ KOLEJNE LATA IMPREZY ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ NA ZASADZIE „WĘDRUJĄCYCH” EVENTÓW ARTYSTYCZNYCH, ORGANIZOWANYCH ŚLADAMI ROZRZUCONYCH W RÓŻNYCH ZAKĄTKACH ŚWIATA GRÜNEBERGOWSKICH ORGANÓW, BOĆ ARCYDZIEŁA Z RODZINNYCH FABRYK ORGANMISTRZÓW (OK. 1000 SZTUK) WYJEŻDŻAŁY Z BIAŁOGARDU, SZCZECINA I SZCZECINA-ZDROJÓW W ŚWIAT, NP. DO AFRYKI POŁUDNIOWEJ, ISLANDII, MEKLEMBURGII, NA POMORZE I DO ROSJI. PODRÓŻ TA OBJĘŁABY W PRZYSZŁOŚCI MIEJSCA, W KTÓRYCH PROWADZONO TEŻ RENOWACJĘ, ROZBUDOWĘ I UNOWOCZEŚNIANIE ISTNIEJĄCYCH EKSPONATÓW (NP. W SZCZECIŃSKIEJ BAZYLICE ARCHIKATEDRALNEJ ŚW. JAKUBA APOSTOŁA ORAZ W KONKATEDRZE NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY, ŚW. JANA CHRZCICIELA I ŚW. FAUSTYNA BISKUPA W KAMIENIU POMORSKIM, A TAKŻE W KOŚCIELE KATEDRALNYM ŚW. TRÓJCY W LIPAWIE NA ŁOTWIE). LIPAWSKIE ORGANY BYŁY PRZEZ DŁUGIE LATA NAJWIĘKSZYM NA ŚWIECIE INSTRUMENTEM Z MECHANICZNĄ TRAKTURĄ (CZTERY MANUAŁY, 131 REJESTRÓW I 7 TYS. PISZCZAŁEK). 

 PODCZAS SYMPOZJUM OMÓWIONE ZOSTANĄ M.IN. NASTĘPUJĄCE TEMATY I PROBLEMY ZWIĄZANE Z POTRZEBĄ OTOCZENIA OPIEKĄ POZOSTAWIONYCH PRZEZ PRZODKÓW ARCYDZIEŁ KULTURY: 
• „HISTORIA RODZINY GRÜNEBERGÓW” 
• „ŻYCIE MUZYCZNE W DAWNYM SZCZECINIE” 
• „ORGANY GRÜNEBERGÓW NA POMORZU” 
• „INTERPRETACJA MUZYKI ROMANTYCZNEJ NA ORGANACH GRÜNEBERGA” 
• „IMPROWIZACJE ORGANOWE NA INSTRUMENTACH DAWNYCH” 
• „MUZYKA ORGANOWA W POLSKIM RADIU” 
• „FESTIWALE ORGANOWE NA POMORZU ZACHODNIM PROMUJĄCE ZABYTKOWE INSTRUMENTY GRÜNEBERGÓW” 
• „RESTAURACJA, REKONSTRUKCJA, RENOWACJA ZABYTKOWYCH ORGANÓW W POLSCE – FAKTY I MITY” 
• „ORGANY GRÜNEBERGA NA NIEMIECKIM OBSZARZE VORPOMMERN” 
• „PASTOR I KANTOR JAKO PRZEWODNICY MUZYCZNI W KOŚCIOŁACH NA TERENIE NIEMIEC” 
• „POLICJA NA TROPIE ZAGINIONYCH I SKRADZIONYCH ZABYTKÓW” 

ZWIEŃCZENIEM SYMPOZJUM BĘDZIE KONCERT ORGANIZOWANY TEGO SAMEGO DNIA – 7 CZERWCA 2023 ROKU (GODZ. 19.30) W PIĘKNEJ BAZYLICE ARCHIKATEDRALNEJ, W KTÓREJ ROZBRZMIEWAŁY DO II WOJNY ŚWIATOWEJ ORGANY B. GRÜNEBERGA. 

MATERIAŁY NA TEMAT SYMPOZJUM, BUDOWNICZYCH ORGANÓW I ROLI PARTNERÓW (W TYM: FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ, ST. SOPHIEN ORGELVEREIN BRÜSSOW, KANTOREI PASEWALK, WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO, GMINY MIASTA SZCZECIN, STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAIKS, STOWARZYSZENIA ARTYSTÓW WYKONAWCÓW UTWORÓW MUZYCZNYCH I SŁOWNO-MUZYCZNYCH SAWP, POLSKIEGO RADIO SZCZECIN SA, AKADEMII SZTUKI W SZCZECINIE, ARCYBISKUPIEGO WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W SZCZECINIE, BAZYLIKI ARCHIKATEDRALNEJ PW. ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W SZCZECINIE, PARAFII PW. ŚW. PIOTRA APOSTOŁA W MIĘDZYZDROJACH, SZCZECIŃSKIEGO CHÓRU KATEDRALNEGO, CHÓRU MĘSKIEGO „SŁOWIKI 60” IM. PROFESORA JANA SZYROCKIEGO), PRZEKAZANE ZOSTANĄ DZIENNIKARZOM PRASY, RADIA, TV I INTERNETU.

Files available for downloads

Cannot render radioszczecin.pl/172,8903,grznebergowie-spuscizna-rodu-slynnych-organmistr