drukuj

Kalendarium

Maj 2022

 • Długofalowe skutki inwazji Rosji na Ukrainę dla Rosji, Ukrainy i Białorusi

  Od: 30 maja 2022 Do: 2 czerwca 2022 Chmielna 15/9, Warszawa

  W debacie udział wzięli: Konstanty Gebert, dziennikarz, Claus Offe z Hertie School of Governance i z Uniwersytetu Humboldta, Jevhen Hlibovytskyy z think tanku pro.mova, Christine Ockrent, dziennikarka, z "France Culture". Moderatorką dyskusji była Karolina Wigura.

  więcej

  Wessen Stimme zählt? I Galerie Nord | Kunstverein Tiergarten

  Od: 25 maja 2022 Do: 25 maja 2022 Turmstraße 75, 10551 Berlin

  Was bedeutet Assimilation für Künstler:innen in Berlin? Wer wird in der politischen Mitbestimmung in Berlin berücksichtigt, wer ausgegrenzt? Werden die veränderten gesellschaftlichen Realitäten im Kulturbetrieb zur Kenntnis genommen? Eine Diskussion zwischen den Beteiligten der Ausstellung MITbeSTIMMEn und dem Programm PolMotion – Bewegung der polnischen Frauen von agitPolska e.V. I Mit: Yagner Anderson, Mehtap Baydu, Oleksandra Bienert, Marta Smolińska, Moderation: Berenika Partum, Das Projekt PolMotion – Bewegung der polnischen Frauen wird von der Senatsverwaltung für Integration, Arbeit und Soziales – Partizipations- und Integrationsprogramm (PartIntP) und der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit gefördert. http://website.kunstverein-tiergarten.de/veranstaltungen/kommende-veranstaltungen/?fbclid=IwAR33v7sx65c1zgJeAAxD4-WH7BabJMvCPgO-LlEQ_GaKHHNtzzPKMugXxRw#post-3712

  więcej
 • Interdyscyplinarna konferencja naukowo-dydaktyczna: Przyroda - duch i władza

  Od: 24 maja 2022 Do: 26 maja 2022 ul. Obrońców Tobruku 5, Nysa

  Równowaga biosfery i zrównoważony rozwój stają się coraz częściej przedmiotami debat politycznych i naukowych. Dyskurs dotyka obszarów ekonomii i społeczeństwa. Zagadnienia dotyczą sfery kultury, języka oraz wyobraźni artystycznej.

  więcej

  Nabór zgłoszeń do programu rezydencji Forum Dialogu Kultur. Stypendia dla scenarzystów i dramatopisarzy 2022

  Od: 17 maja 2022 Do: 3 lipca 2022

  Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Literarisches Colloquium Berlin zapraszają polskich i niemieckich scenarzystów i dramatopisarzy do składania aplikacji na jednomiesięczne stypendia w Willi Decjusza w Krakowie w jednym z dwóch terminów: październik lub listopad 2022 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 lipca 2022. O stypendium mogą ubiegać się autorzy scenariuszy filmowych, telewizyjnych, radiowych, gier komputerowych i planszowych oraz sztuk teatralnych z Polski i Niemiec, którzy udokumentują co najmniej jedną realizację filmu, słuchowiska radiowego, przedstawienia teatralnego lub gry na podstawie własnego tekstu. Oferujemy miesięczny pobyt w zabytkowej oficynie renesansowego pałacu Willa Decjusza w Krakowie (jednoosobowy pokój z łazienką), stypendium w wysokości 3 000 zł brutto, pomoc w organizacji pobytu oraz nawiązywaniu kontaktów branżowych. Mamy również nadzieję, że pobyt w Willi Decjusza, która aktualnie gości twórców w ramach sześciu programów stypendialnych, umożliwi nawiązanie cennych kontaktów międzynarodowych, a towarzystwo artystów z całego świata posłuży jako inspiracja i stworzy okazję do wymiany informacji i współpracy twórczej. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza aplikacyjnego online (https://form.jotform.com/221302420983346) i przesłanie w załączniku fragmentu zrealizowanego scenariusza lub sztuki teatralnej w języku polskim, niemieckim lub angielskim. Do formularza można dołączyć list motywacyjny lub rekomendację. Rekrutacja trwa do 3 lipca do godz. 23:59. Lista wybranych stypendystów zostanie ogłoszona do 31 lipca 2022 roku. Projekt przewiduje cztery miesięczne stypendia dla dwóch twórców z Polski oraz dwóch z Niemiec. Wszelkie pytania można kierować na adres: adam.partyka@willadecjusza.pl Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

  więcej
 • Festiwal ORGANy PLUS+2022 WIOSNA: MONIUSZKO_150

  Od: 27 maja 2022 Do: 30 maja 2022 Gdańsk

  Cztery monograficzne koncerty poświęcone twórczości artysty.

  więcej

  Niemiecka Scena Tańca 2022 w ramach 16 edycji Mandala Performance Festival

  Od: 8 maja 2022 Do: 11 maja 2022 Prądzyńskiego 39A, Wrocław

  Pokazy NON-PLAYABLE CHARACTER w wykonaniu Juli Plawgo, performansu Antoni Steffens „An Attende” i spotkanie z Mateuszem Szymanówką.

  więcej
 • Europa bez rosyjskiej energii: czy to możliwe, kiedy i co to będzie oznaczać?

  Od: 4 maja 2022 Do: 4 maja 2022 Chmielna 15/9, Warszawa

  Trzecia z dyskusji organizowanych w ramach tegorocznej edycji Warsaw European Forum.

  więcej

  Specjalny numer miesięcznika "Znak": Tu mówi Ukraina

  Od: 4 maja 2022 Do: 31 maja 2022 Kościuszki 37, Kraków

  Majowy numer miesięcznika "Znak" poświęciliśmy toczącej się wojnie. Oddaliśmy głos twórcom i twórczyniom z Ukrainy, aby swoimi słowami opowiedzieli o tym, jak ta wojna wygląda, na jakim historycznym i politycznym gruncie się zrodziła i w końcu jak zmieniła ich życie.

  więcej
 • Warszawska premiera spektaklu "Zielnik Pileckiego"

  Od: 7 maja 2022 Do: 7 maja 2022 Siekierkowska 28, 00-709, Warszawa

  Spektakl to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty, „żołnierza wyklętego” - tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami.

  więcej

  Berlińska premiera spektaklu "Zielnik Pileckiego"

  Od: 2 maja 2022 Do: 2 maja 2022 Pariser Platz 4A, 10117 Berlin, Berlin

  Spektakl to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty, „żołnierza wyklętego” - tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami.

  więcej