drukuj

Kalendarium

Maj 2020

 • Film dokument fabularyzowany pt." Krzyż ponad swastyką - Akcja Inteligencja"

  Od: 1 stycznia 2020 Do: 16 grudnia 2020 Polska

  Film „Krzyż ponad swastyką – Akcja Inteligencja” stanowi ostatnią część tryptyku obozowego poświęconego nieznanym wydarzeniom związanym z hitlerowską Akcją Inteligencja, mającą na celu eksterminację inteligencji polskiej, której integralną część stanowili zwłaszcza na ziemiach włączonych do Rzeszy – duchowni polscy.

  więcej

  KINO MSN

  Od: 21 maja 2020 Do: 21 maja 2020 Online, Warszawa

  W cyklu filmów towarzyszących wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” prezentujemy prace korespondujące z tematami podejmowanymi przez artystów i artystki biorących udział w, czekającej na swoje otwarcie, ekspozycji. Dnia 21 maja 2020 roku, o godz. 19:00, na naszym kanale YouTube, zaprezentujemy dwa filmy: Wspólnota Leeeżeć, „Leeeżenie trupem, czyli testowanie teorii cudów”, 1990 oraz „Yes Meni idą na rewolucję” (The Yes Men Are Revolting), reż. Andy Bilchbaum, Mike Bonano, Laura Nix, USA, 2014.

  więcej
 • Wirtualna wystawa malarstwa p.t. Ogrody Polsko-Niemieckie

  Od: 15 maja 2020 Do: 31 sierpnia 2020 http://pokolenia-pokoleniom.org/2020-05-do-08-wirtualna-wystawa-sztuki-ogrody-polsko-niemieckie/, Warszawa_Berlin

  Projekt polega na wykorzystaniu nowoczesnych programów komputerowych 3D do stworzenia wirtualnej wystawy obrazów, która językiem sztuki opowie o projekcie „Ogrody Polsko-Niemieckie“, realizowanym w warszawskim parku Skaryszewskim z udziałem władz stolicy, Ambasady Niemiec w Polsce i koordynowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

  więcej

  Macocha ojczyzna, czyli moja skradziona matka

  Od: 19 maja 2020 Do: 24 maja 2020 https://performingarts-festival.de/de, Berlin

  Zaplanowana na 15 maja 2020 premiera europejskiego projektu teatralnego ‘Macocha ojczyzna, czyli moja skradziona matka’ nie odbyła się z powodu pandemii Covid19. 7 maja wszyscy uczestnicy spektaklu spotkali się po raz pierwszy w Theater Unterm Dach i nakręcili film. Film stworzony w procesie działania zostanie pokazany na tegorocznym Festiwalu Teatralnym w Berlinie "Performing Arts Festival Berlin 2020".

  więcej
 • Wspólne oglądanie wystawy "Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska"

  Od: 1 maja 2020 Do: 13 lipca 2020 Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocław

  "Wspólne oglądanie" to cykl przygotowany wraz z artystami, historykami sztuki i kuratorami, zaangażowanymi w powstanie wrocławskiej odsłony wystawy "Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska".

  więcej

  Ost/Wschód: Polskie i niemieckie spojrzenie na Wschód

  Od: 13 maja 2020 Do: 13 maja 2020

  Pierwsza debata w ramach inicjatywy „Ost/Wschód”: Polsko-niemieckie debaty o Wschodzie.” Debaty będą prowadzone w języku angielskim z udziałem dwóch ekspertów/ekspertek, odpowiednio jednego z Polski i jednego z Niemiec. Celem serii debat jest udzielenie odpowiedzi na pytania o to, jaka jest polityka Polski i Niemiec wobec Wschodu i jakie powinny być odpowiedzi Unii Europejskiej na najbardziej palące wyzwania stojące przed Wspólnotą w relacjach ze Wschodem.


  więcej
 • #Creating Space: A digital future with Ethics in mind

  Od: 7 maja 2020 Do: 12 maja 2020 PL- 58-112 Grodziszcze, Krzyżowa

  #Creating Space online. Fundacja Krzyżowa we współpracy z Fundacją Berghof i Stowarzyszeniem Kreisau-Initiative, organizuje niemiecko-polsko-ukraiński projekt koncentrujący się na uczeniu i zdobywaniu wiedzy o metodach nauczania promujących świadomość na temat wartości istniejących w świecie cyfrowym i umożliwiających młodym ludziom obronę przed, szerzącą się w Internecie, mową nienawiści.

  więcej

  KINO MSN #6

  Od: 7 maja 2020 Do: 7 maja 2020 Online, Warszawa

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Festiwal Millennium Docs Against Gravity zapraszają na kolejny filmowy czwartek online w ramach cyklu KINO MSN. W cyklu filmów towarzyszących wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” prezentujemy prace korespondujące z tematami podejmowanymi przez artystów i artystki biorących udział w ekspozycji. 7 maja 2020 na naszym kanale YouTube zaprezentujemy dwa filmy: Ewa Partum, „Poezja aktywna. Poemat Ewy” oraz „Perłowy guzik” Patricio Guzmána.

  więcej
 • Film dokument fabularyzowany pt." Podróżnik - Akcja Inteligencja"

  Od: 4 maja 2020 Do: 5 maja 2020 Warszawa

  Emisja filmu w TVP kanał Historia: Film „PODRÓŻNIK.- AKCJA INTELIGENCJA” to opowieść oparta na wspomnieniach Mariana Główki – nauczyciela i harcmistrza ze Śląska, aresztowanego wiosną 1940 r. w ramach niemieckiej „Akcji Inteligencja”. Bohater filmu był więźniem pięciu obozów koncentracyjnych.

  więcej

  Zapomniani alianci? Polacy na frontach II wojny światowej. Dyskusja panelowa z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

  Od: 7 maja 2020 Do: 7 maja 2020 Berlin

  Aktywny udział Polaków w działaniach militarnych podczas II wojny światowej pozostaje we współczesnych Niemczech oraz Europie Zachodniej tematem nieznanym. Dyskusja panelowa: „Zapomniani alianci? Polacy na frontach II wojny światowej” z udziałem historyków z Niemiec, USA i Polski zwraca uwagę niemieckiego odbiorcy na rolę polskich sił zbrojnych na różnych frontach II wojny światowej.

  więcej