drukuj

Kalendarium

Czerwiec 2019

 • "Znasz-li ten kraj", czyli dwusetne urodziny Stanisława Moniuszki

  Od: 7 czerwca 2019 Do: 28 czerwca 2019 Löbau (DE), Zittau (DE), Niesky (DE), Zgorzelec (PL), Gromadka (PL), Pieńsk (PL), Wojnowice (PL), Olszyna (PL)

  Gdyby Stanisław Moniuszko żył nadal, to w tym roku obchodziłby swoje dwusetne urodziny. 

  więcej

  Premiera spektaklu "Kukułka" w Westfluegel Leipzig

  Od: 21 czerwca 2019 Do: 29 czerwca 2019 Hahnelstr. 27, 04177 Leipzig, Lipsk

  więcej
 • TIMELINE: DEADLINE

  Od: 27 czerwca 2019 Do: 27 czerwca 2019 Teatr Lalek PLECIUGA oraz kościół św. Jana Ewangelisty (ul. Św. Ducha 9), Szczecin

  W ramach jubileuszowej, XX edycji festiwalu Spoiwa Kultury powołujemy nowy cykl TIMELINE, którego celem jest prezentacja polskich i niemieckich dzieł kultury teatralnej i muzycznej w zaskakujących konstelacjach i zderzeniach (połączonych wspólnym tematem, ale wyróżniających się diametralnie inną strategią artystyczną bądź formą). Inauguracyjna edycja TIMELINE: DEADLINE poświęcona jest tematowi śmierci – największemu tabu współczesnej cywilizacji, najtrudniejszemu z rytuałów przejścia.  Realizacja projektu TIMELINE: DEADLINE jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków FWPN i Goethe-Insitut.

  więcej

  Rozmowy zamiejscowe: Kantata krosien

  Od: 23 czerwca 2019 Do: 23 czerwca 2019 Młyn Hilberta, ul. Batalionów Chłopskich 11, 58-200 Dzierżoniów, Dzierżoniów

  Niezwykłe wydarzenie w zabytkowym Młynie Krajobraz społeczny Dolnego Śląska jest pełen niezwykłych historii, śladów języka i kultury niemieckiej, polskiej, czeskiej czy żydowskiej. Wśród wielu miast i miasteczek warto zwrócić szczególną uwagę na Pieszyce, Dzierżoniów i Bielawę. Są to miejscowości postindustrialne, gdzie od wieków znajdowały zakłady tkackie, a dźwięk krosien wpisał się mocno w pamięć zbiorową. Stąd nazwa projektu - „Kantata Krosien”. Jego celem jest odnalezienie w pamięci mieszkańców tego, co zostało zasypane pyłem historii, co znikło lub zostało zatarte, jednak jego echo wciąż istnieje w opowieściach, pamięci, wspomnieniach, a ostatecznie w tożsamości lokalnej.

  więcej
 • Meine Europeische Heimat - wieczór Komedy w Berlinie

  Od: 16 czerwca 2019 Do: 16 czerwca 2019 Schulstrasse 1 / SprachCafe Polnisch, Berlin

  Meine Europeische Heimat - wieczór Komedy w Berlinie, prelekcja o muzyku, koncert i wystawa. Fundacja Pokolenia Pokoleniom organizuje w roku 2019 pod patronatem Unesco cykl imprez, poświęconych temu polskiemu artyście, ponieważ 50. rocznica śmierci Komedy została wpisana na listę UNESCO. Berlińska odsłona projektu dotyczy nagranej w Niemczech płyty, tras koncertowych zespołu Komedy w Niemczech oraz jego współpracy z niemieckim dziennikarzem J.Berendt'em z TV Sudwestfunk Baden Baden ("Jazz in Polen" i "Jazz i poezja"). Współorganizator imprezy: SprachCafe Polnisch, partner wspierający: Stowarzyszenie Policultura. Na pianinie utwory Komedy zagra artysta z Berlina, Krzysztof Szachnowski, śpiew Celina Muza, także z Berlina. Wystawę pt. "Komeda Tryptyk" przygotowała Violetta Halenka, absolwentka warszawskiej ASP, mieszkająca na stałe w Oslo. Projekt wspierany finansowo przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

  więcej

  Kwerenda w bibliotekach W Hamburgu i Berlinie

  Od: 17 czerwca 2019 Do: 21 czerwca 2019 Hamburg/Berlin

  Kwerenda w Staats- und Universitätsbibliothek Hamburg oraz w Zentral- und Landesbibliothek Berlin, pod kątem zdobycia informacji o przedwojennym mieście Marienburg (Malbork) i jego mieszkańcach, które włączone zostaną do koncepcji stworzenia pierwszej stałej wystawy w Muzeum Miasta Malborka i zorganizowania lekcji muzealnych.. Próba nawiązania kontaktów z żyjącymi jeszcze dawnymi mieszańcami naszego miasta, którzy opuścili Malbork tuż po IIWŚ.

  więcej
 • Festiwal miast partnerskich InterTony 2019

  Od: 15 czerwca 2019 Do: 15 czerwca 2019 ul. Lichnowska 1, Chojnice

  Festiwal InterTony jest organizowany przez wolontariuszy z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Chojnickie Centrum Kultury oraz muzyków i wolontariuszy z miast partnerskich - Emsdetten (Niemcy) i Hengelo (Holandia). Organizatorzy w ten sposób celebrują trwającą od 13 lat współpracę między muzykami oraz organizacjami pozarządowymi z tych miast.

  więcej

  Wieczór poświęcony Krzysztofowi Komedzie z okazji roku jubileusxowego

  Od: 16 czerwca 2019 Do: 10 czerwca 2019 Schultr.1 SprachCafe Polnisch, Berlin

  W TVP Polonia, 15 maja, na żywo w studio „Halo Polonia”, red. Claudia Carlos rozmawia z Corneliusem Ochmanem, dyrektorem FWPN i Barbarą Czechmeszynską-Skowron, prezesem zarządu Fundacji Pokolenia Pokoleniom o berlińskim wydarzeniu - wieczorze poświęconym pianiście jazzowemu, kompozytorowi muzyki filmowej, Krzysztofowi Komedzie Trzcinskiemu. FWPN wspiera finansowo ten projekt; rok 2019 to 50. rocznica śmierci Komedy, wpisana na listę wydarzeń Unesco.

  więcej
 • Konferencja "Wędrówki Theodora Fontane po Marchii Brandenburskiej"

  Od: 12 czerwca 2019 Do: 12 czerwca 2019 ul.Sikorskiego107, Gorzów Wielkopolski

  Konferencja naukowa "Śladami Theodora Fontane po Marchii Brandenburskiej" organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, Stiftung Brandenburg w Fürstenwalde 12 czerwca 2019 r. o godzinie 10.00.

  więcej

  "4 czerwca 1989 – Polska, Europa, świat" - dodatek "Tygodnika Powszechnego"

  Od: 29 maja 2019 Do: 4 czerwca 2019 Cała Polska

  więcej