drukuj
Kalendarium

Publikacja książki Rolanda Jahna "Wir Angepassten. Überleben in der DDR"

1 czerwca 2015 - 31 maja 2016 Warszawa

Przygotowanie i publikacja polskiej wersji książki Rolanda Jahna "Wir Angepassten.Uberleben in der DDR". Roland Jahn to niemiecki dziennikarz oraz były dysydent z czasów komunistycznej dyktatury. W/w książka to świadectwo historyczne, które przybliża działania niemieckiej opozycji demokratycznej.

Roland Jahn opowiada w książce „My konformiści” o życiu i strategiach przetrwania w systemie autorytarnym w NRD. Elementy autobiograficzne przeplata historiami losów swoich przyjaciół i znajomych. Życie w warunkach dyktatury przedstawia jako codzienne dokonywanie wyborów między przystosowaniem się a sprzeciwem. Jego zdaniem nie da się zrozumieć życia w NRD dzieląc społeczeństwo na ofiary i sprawców, bo większość nie identyfikuje się jednoznacznie z żadną z tych definicji. W kolejnych rozdziałach próbuje opisać i skategoryzować mechanizmy przystosowania się w warunkach dyktatury od aprobowania systemu poprzez aktywne uczestnictwo lub milczące przyzwolenie i bierny w nim udział aż do otwartego sprzeciwu i podejmowania ryzyka utraty wolności czy nawet życia. Te dylematy były codziennością w NRD. Jahn, który sam był ofiarą reżimu NRD - wyrzucony ze studiów na tle politycznym, aresztowany, więziony, wreszcie wydalony do RFN - nie chce dokonywać rozliczeń. Bardziej zależy mu na otwartej rozmowie z rodakami i wspólnym przepracowaniu traumatycznych wspomnień. Uważa, że to może pomóc w podtrzymywaniu świadomości wspólnotowej w zjednoczonych Niemczech.

Roland Jahn opisuje w książce epizod swojej fascynacji ruchem „Solidarności” w 1980 roku. Dostrzegł w nim nadzieję i szansę na zmiany, także w NRD. Poparcie dla strajkujących w Polsce wyraził przymocowując biało-czerwone chorągiewki do swojego roweru oraz wózka widłowego w zakładzie pracy w rodzinnej Jenie. Został za to i za inne akty protestu aresztowany i skazany przez władze komunistyczne. Do dziś w swoich wystąpieniach zawsze przywołuje pamięć o „Solidarności” i jej decydującej roli w doprowadzeniu do upadku muru berlińskiego i komunizmu. We wrześniu 2010 roku odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Medal Wdzięczności, przyznawany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. W marcu 2011 roku powołano go a stanowisko Pełnomocnika Federalnego do spraw Materiałów Służby Bezpieczeństwa NRD.