drukuj
Kalendarium

MIEJSCA I GRANICE. ŚWIĘTO LOKALNE | ORTE UND GRENZEN. ORTFEST

21 czerwca 2017 - 25 czerwca 2017 Stolec | Blankensee | Pampow

MIEJSCA I GRANICE.

ŚWIĘTO LOKALNE to interdyscyplinarne, integrujące i aktywizujące wydarzenie kulturalne i artystyczno-edukacyjne w przestrzeni wiejskiej przy twórczym udziale mieszkańców i organizacji z obydwu stron granicy oraz uznanych artystów i animatorów.

W niewielkiej wsi Stolec/Stolzenburg w województwie zachodniopomorskim, w miejscu, w którym przecinają się ścieżki historii i narodów, przez cztery dni dziać będą się cuda dialogu pomiędzy historią, sztuką i życiem.

PROGRAM:

DZIEŃ I [21.06.17] | Pocztówka ze Stolca Akcja artystyczna i nawiązanie do przedwojennej tradycji pocztówkowej wsi Stolec (PL). Paweł Kula, artysta wizualny, wspólnie z dziećmi i młodzieżą przygotuje serię pocztówek, które zostaną rozesłane do przyjaciół i znajomych mieszkańców i gości.

DZIEŃ II [22.06.17] | Ruchome Muzeum Spotkanie edukacyjne dotyczące wspólnej, polsko-niemieckiej historii regionu połączone z prezentacją wybranych zbiorów Muzeum Pomorza w Greifswaldzie ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji szklanych przedmiotów użytkowych (tzw. Waldglas) i historii rzemiosła na Pomorzu i Glashütte koło Stolca. Spotkanie będzie prowadzone w językach polskim i niemieckim. Interwencje artystyczno-animacyjne Działania teatralne i animacyjne w Blankensee i Pampow (DE), których celem będzie zaproszenie do udziału w wydarzeniach współprowadzonych przez mieszkańców w następnych dniach we wsi Stolec (PL).

DZIEŃ III [23.06.17] | Twórcy działają w terenie Historia i pamięć miejsca jako inspiracja do wspólnych realizacji artystycznych z obszaru tzw. community arts. Dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy Stolca i okolic będą przewodnikami zaproszonych do udziału w projekcie uznanych artystów reprezentujących różne dziedziny: Pawła Romańczuka, Marcina Dymitera, Pawła Kuli, Marcina Zabielskiego, Weroniki Fibich. To pamięć i tożsamość miejsca, dzięki opracowanej wspólnie z uczestnikami-współtwórcami mapie pamięci, staną się podstawą tworzonych na miejscu z mieszkańcami (w tym lokalną młodzieżą skupioną wokół filii Domu Kultury i Bibliotek w Stolcu) i z myślą o funkcjonowaniu w tym konkretnym miejscu instalacji artystycznych i akcji w przestrzeni publicznej. Pozostaną one w tej przestrzeni jako swoiste pomniki wspólnej przeszłości i przyszłości. Tego i następnego dnia najmłodsi mieszkańcy Stolca wcielą się w rolę przewodników śladami mapy pamięci miejsca i powstałych na jej podstawie tropów artystycznych w przestrzeni publicznej Stolca.

DZIEŃ IV [24.06.17] | Wspólnota pamięci Polsko-niemieckie sąsiedzkie spotkanie u stóp zabytkowego Pałacu von Raminów nad brzegiem jeziora Stolsko – niegdyś oficjalnego obszaru granicznego i nieoficjalnego obszaru współpracy mieszkańców z obu stron granicy. Posiłek przy jednym stole jako symboliczny akt porozumienia między sąsiadami z towarzyszeniem wspólnego muzykowania. Artystycznie przewodzić będzie Jacek Hałas, jeden z najważniejszych znawców i wykonawców muzyki tradycyjnej w Polsce. Współtwórcami i współgospodarzami znów będą mieszkańcy pogranicza, wspierani przez aktorów Teatru Brama z Goleniowa i jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z sąsiadującej ze Stolcem Dobrej Szczecińskiej, która wspólnie z koordynatorem artystycznym oraz zespołem śpiewaczym Jarzębina przygotuje i wykona zapomniany częściowo tzw. repertuar pieśni strażackich.