drukuj

Kalendarium

14 stycznia 2020

 • HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA

  Od: 14 stycznia 2020 Do: 14 stycznia 2020 Karowa 20, Warszawa
  Nieznane świadectwa filmowe z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej nagrywane przez stacjonujących w Warszawie niemieckich żołnierzy i przedsiębiorców. Podczas spotkania zaprezentujemy najciekawsze fragmenty nieznanych filmów amatorskich i zastanowimy nad specyfiką prywatnych nagrań filmowych, zderzonych z niemieckimi propagandowymi filmami z tego okresu oraz relacjami na temat codzienności okupacji niemieckiej. Spotkanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych historią Warszawy, a także historyków i dokumentalistów, którzy mogliby wykorzystać w swojej pracy nietypowe źródła historyczne. Goście: Dr. Andrea Löw (Das Institut für Zeitgeschichte München-Berlin) i prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król. Rozmowa odbędzie się w języku niemieckim. Spotkanie będzie tłumaczone. Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
  więcej
 • Wystawa czasowa "Powstanie krasnali. Protest w Polsce"

  Od: 29 września 2019 Do: 23 lutego 2020 Muzeum J. I. Kraszewskiego, Nordstraße28, Drezno
  Wystawa wyjaśnia historię protestacyjnego ruchu społecznego z lat 1980-tych, wywodzącego się z komitetów strajkowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Na wystawie prezentowane są obiekty, takie jak: fotografie, plakaty, ulotki i eksponaty, dokumentujące historyczny kontekst tamtejszych happeningów. Na przykladzie wystawy pokazane jest spektrum środków wyrazu, które w tamtym czasie wykorzystywała młoda część społeczeństwa, aby wyrazić swoją krytykę wobec istniejacego systemu politycznego. Wystawie towarzyszy bogaty program imprez towarzyszących poświęcony retrospektywie różnych form protestu politycznego nie tylko w tamtejszej Polsce, ale równnież w byłym NRD i w BRD.
  więcej
 • Różnica w podobieństwie + Podobieństwo w różnicy [wystawy z okazji 30-lecia partnerstwa miast Düsseldorf-Warszawa]

  Od: 4 września 2019 Do: 17 stycznia 2020 Citadellstraße 7, 40213 Düsseldorf, Düsseldorf
  Polacy i Niemcy są sąsiadami od ponad tysiąca lat. W 2019 r. dwa miasta: Düsseldorf i Warszawa obchodzą 30. rocznicę partnerstwa miast. Tę trwającą trzy dekady przyjaźń chcemy uczcić cyklem dwóch wystaw.
  więcej