W roku 2008 Festiwal Teatralny DEDYKACJE poświęcony jest Bertoltowi Brechtowi, którego 110 rocznica urodzin jest obchodzona w tym roku. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie kontrowersyjna inscenizacja sztuki Brechta „Kariera Arturo Ui” w rez. Heinera Müllera w wykonaniu Berliner Ensemble (1.12.2008).
W listopadzie (15 i 16) na scenie PWST wystąpi Milva z recitalem „Milva canta Brecht” – to nowy recital, wyreżyserowany przez Christinę Pezzoli, będący hołdem i dla Brechta, i dla Giorgio Strehlera, wybitnego artysty, twórcy znakomitych przedstawień Brechtowskich. Oraz znanego z pokazów w Krakowie poprzedniego recitalu Milvy. 1 grudnia w Teatrze im. Słowackiego gościć będzie „Kariera Artura Ui” z założonego przez Brechta Berliner Ensemble. Spektakl w latach 90. wyreżyserował Heiner Müller, a w roli tytułowej zobaczymy Martina Wuttke. Kolejne przedstawienie to „Opera za trzy grosze” z wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (2 grudnia, NCK).
Będzie można obejrzeć także przedstawienia Teatru Nowego z Krakowa: „Versus”, na podstawie „W gęstwinie miast”, w reż. Radosława Rychcika i autorski projekt Janusza Marchwińskiego „Bidi – Młody Brecht”. Oba spektakle wystawiane będą w Teatrze Nowym w listopadzie i grudniu. W ramach festiwalu zaplanowano także pokazy filmów dokumentalnych o Brechcie oraz zapisów spektakli powstałych na podstawie jego dzieł. Wiersze Brechta będą czytane w Krakowskim Salonie Poezji, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (23 listopada).
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe.
Bertold Brecht (1898-1956) – niemiecki pisarz, poeta, dramaturg i teoretyk teatru – był jednym z najwybitniejszych twórców teatralnych XX w. Napisał m.in. „Operę za trzy grosze”, „Wyjątek i regułę”, „Strach i nędzę Trzeciej Rzeszy”, „Dobrego człowieka z Syczuanu”, „Życie Galileusza”; jego dramaty są realizowane do dziś na scenach całego świata.
miejsce: Kraków | termin: 15.11. – 2.12. | link