drukuj

Młoda Redakcja 2018

  • Znów tutaj, ciągle tutaj - relacja Joanny Bakoń

   05.03.2019

   Rok 2018 był pełen okrągłych rocznic, znaczących zarówno dla historii polskiej, jak i ogólnoświatowej – setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, siedemdziesiąta powstania państwa Izrael, pięćdziesiąta nagonki antysemickiej marca ‘68. Obchodziliśmy również trzydziestolecie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, którego tegorocznym motywem przewodnim – być może w związku z owymi zdarzeniami – był Syjon.

   więcej
  • Granice miłości - relacja Joanny Bakoń

   25.02.2019

   16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, który odbył w dniach 12-18 listopada w Warszawie, po raz kolejny dał widzom okazję do przyjrzenia się specyfice kultury Żydów oraz prześledzenia w jaki sposób znane każdemu problemy życia codziennego są prezentowane na jej gruncie.

   więcej
  • Nieostrość. Przypadek Lewartowskiego - relacja Joanny Bakoń

   25.02.2019

   Rok 2018 był bardzo ważny dla Polski. 19 kwietnia ma miejsce 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Cała stolica – a w szczególności nieduży kwartał na styku Śródmieścia, Woli i Żoliborza, zwany Muranowem – rozkwita promienną żółcią papierowych żonkili, które mieszkańcy dumnie noszą na połach kurtek. Rozdają je wolontariusze oddelegowani przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a coroczne hasło Akcji „Żonkile”, która odbywa się już po raz szósty brzmi: „Łączy nas pamięć”. Jak to zazwyczaj w Polsce bywa, owa pamięć jest różnorako rozumiana i respektowana.

   więcej
  • „Nasze głowy są okrągłe, aby myśli mogły zmieniać kierunek” - relacja Ewy Stasierskiej

   14.01.2019

   Niemcy to czwarta największa potęga ekonomiczna na świecie i jako taka ma ogromny wpływ na politykę międzynarodową. Czy jednak jako kraj demokratyczny i liberalny gra fair ze swoimi sojusznikami na świecie i sąsiadami w Unii Europejskiej? Jak widziany jest ten kraj za granicą? Czy globalna polityka liberalna, za jaką oponują Niemcy, nadal jest możliwa do utrzymania? Odpowiedzi na te pytania starali się udzielić goście Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera podczas debaty „Obawy, nadzieje, stereotypy. Niemcy i Polska wobec Stanów Zjednoczonych.”

   więcej

Pozostałe