drukuj

Młoda Redakcja 2018

  • Modlą się do ziemi i piorunów - Iwona Pałczyńska

   16.07.2018

   W Rosji ruchy neopogańskie zaczynają mieć charakter masowy, a fascynacja przedchrześcijańskim systemem wierzeń jest coraz większa. O przyczynach odejścia Rosjan od religii tradycyjnej, charakterze pogańskich wspólnot oraz ich wpływie na społeczeństwo, politykę i kulturę rozmawiano 27 czerwca w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Specyfikę rodzimowierców próbowali przybliżyć Anna Zaczkowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie religioznawstwa i rosjoznawca oraz Roman Szyżeński, doktor nauk historycznych z uniwersytetu w Niżnym Nowogrodzie.

   więcej
  • Inter Tony – przykład udanej współpracy między regionami - Emilia Bromber

   11.07.2018

   Ponad dziesięć lat temu, w ramach partnerstwa miast Chojnice (Polska) i Emsdetten (Niemcy), na Dni Miasta Chojnice zachodni sąsiedzi przysłali do Polski dwa rockowe zespoły. Mimo, iż zostały dobrze przyjęte, organizatorzy oczekiwali muzyków grających bardziej tradycyjne, lokalne brzmienia. Okazję wykorzystał za to Michał Karpiak, prezes Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, który od razu nawiązał współpracę z muzykami.

   więcej
  • Przyszłość polskiej germanistyki - Ewa Stasierska

   26.06.2018

   W dniach 25-26 maja b.r. Stowarzyszenie Germanistów Polskich przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) zorganizowało na Uniwersytecie Warszawskim konferencję Naukowe, kulturowe i społeczne oblicza germanistyki akademickiej, podczas której germaniści z całej Polski przedstawiali referaty dotyczące przyszłości tego kierunku w nauczaniu akademickim.

   więcej
  • Nord Stream 2 – czy nadal chodzi tylko o energię? - relacja Iwony Pałczyńskiej

   26.06.2018

   - Gaz powinien być paliwem pomostowym, które pomoże w odejściu od węgla – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG – podczas konferencji Perspectives of Germany and Poland on the Future of Gas in Europe. Zorganizowane przez Fundację Heinricha Bölla oraz Fundację Res Publica wydarzenie odbyło się 18 czerwca 2018 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie. W panelach dyskusyjnych dominował temat skutków politycznych budowy gazociągu Nord Stream 2. Rozmawiano także o europejskim planie klimatycznym, dekarbonizacji oraz wpływie surowców energetycznych na środowisko.

   więcej

Pozostałe