drukuj

Młoda Redakcja 2017

  • Rewolucja ewolucji – relacja Mateusza Tofilskiego

   18.07.2017

   Grudzień roku 1831. Na pokład statku HMS „Beagle” wchodzi młody, pewny siebie dżentelmen o pucułowatej twarzy i przenikliwym spojrzeniu. Właśnie taki wizerunek Karola Darwina, w miejsce starego mędrca z siwą brodą, starał się zaproponować dr Szymon Drobniak, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie festiwalu Big Book, który odbył się w dniach 23-25 czerwca w Warszawie.

   więcej
  • Otwarta granica - relacja Mateusza Tofilskiego

   18.07.2017

   Inni bohaterowie, inne historie, inny język. Jakie są różnice a jakie podobieństwa pomiędzy polską a niemiecką literaturą? Jaki jest odbiór polskich autorów w Niemczech, a niemieckich w Polsce? To jedne z pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Polska-Niemcy 1:1 – opowieść równoległa”, który odbył się podczas tegorocznego Big Book Festival (23 – 25 czerwca).

   więcej
  • Quo vadis Europo?

   10.07.2017

   Podczas panelu „Antyliberalne kontrrewolucje- jak zmieniają Europę?” w ramach konferencji „Europa z widokiem na przyszłość” pochylono się nad tendencjami, które w ostatnich kilku latach motywują działania polityczne w Europie. Zdecydowany prym przyznano panującemu w Europie populizmowi.

   więcej
  • Rewitalizacja panslawizmu? Rosja na drodze polityki imperialnej

   10.07.2017

   Panelem otwierającym konferencję „Europa z widokiem na przyszłość” 26 maja 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku była dyskusja wokół polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Analiza Rosji 100 lat po rewolucji przyniosła konkluzje dotyczące rewitalizacji polityki imperialnej Federacji Rosyjskiej.

   więcej

Pozostałe