Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza
Mazowieckiego 2022 otrzymują:
Łukasz
Grajewski, Jonas Seufert, Marta Rebzda, Waldemar Modestowicz, Magdalena
Szaniawska-Schwabe, Reinhard Laska, Bettina Wobst i zespół dziennikarski
Outriders w składzie: Lola García-Ajofrín, Karolina Baca-Pogorzelska, Marta
Bloch, Julia Alekseeva, Marek Berezowski, Tadeusz Michrowski, Anas Idrees, Ali
Alsheikh, Anna Górnicka, Jakub Górnicki, Andrzej Budnik, Zuzanna Olejniczak,
Piotr Kliks, Lorena Barrios, Grzegorz Kurek.
Zwycięskie prace opublikowano w „Tygodniku
Powszechnym” i portalu BuzzFeed News Deutschland, Teatrze Polskiego Radia w
Jedynce Polskiego Radia, w magazynie frontal na antenie ZDF, serwisie
dziennikarskim Outriders i portalu Gazeta.pl oraz stacjach MDR i ARTE.
Organizatorzy
tegorocznego konkursu i 15. Polsko-Niemieckich Dni Mediów pod hasłem „Zakłócenia w odbiorze czy zmiana kanału. Czy Europa może
spać spokojnie?” – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,
ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Wolny Kraj Saksonia – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe
Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia, a także województwa lubuskie,
dolnośląskie i zachodniopomorskie – serdecznie
gratulują laureatkom i laureatom.
„Dziennikarze
i dziennikarki są ważnymi ‘budowniczymi mostów’ – tworzą ‘mosty porozumienia’,
to ich praca przyczynia się do dekonstrukcji stereotypów i zrozumienia dla
sposobu funkcjonowania po obu stronach granicy” – podkreślił podczas ceremonii
wręczenia nagród Oliver Schenk, minister spraw federalnych i mediów, szef
Saksońskiej Kancelarii Stanu. „Ludzie mediów sami również potrzebują przestrzeni
do wymiany myśli i spotkania twarzą w twarz. O tym jak bardzo brakowało
prawdziwych spotkań, przekonaliśmy się podczas wymuszonej pandemią
przeprowadzki do przestrzeni wirtualnej. Ogromne zainteresowanie
Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego i
Polsko-Niemieckimi Dniami Mediów, które po raz pierwszy odbywają się po obu
stronach granicy, dowodzą zasadności tej inicjatywy.”
Kategoria Prasa
Nagrodę Łukaszowi
Grajewskiemu i Jonasowi Seufertowi za reportaż „Prawdziwe koszty szparaga”
wręczyła Dagmar Reim, członkini Rady Fundacji ZEIT Ebelin und Gerd Bucerius. Polski
juror w kategorii Prasa Marcin Torz uzasadnił werdykt jury następująco: „tekst spełnia najbardziej wyśrubowane normy
dziennikarskie i jest niezwykle dobrą, wciągającą lekturą.”
Kategoria Radio
Nagrodę
za słuchowisko „Ktoś na panią czeka”, wyemitowane w Teatrze Polskiego
Radia w Jedynce Polskiego autorzy Radia Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz
odebrali z rąk dr. Krzysztofa Raka, dyrektora Fundacji Współpracy
Polsko-Niemieckiej.
Polska członkini
jury w kategorii Radio Dorota Zyń-Horbaczewska mówiła w laudacji: „Autorzy
słuchowiska umiejętnie i bardzo interesująco łączą teatr radiowy z wątkami
reportażowymi, przy udziale prawdziwych bohaterów z krwi i kości. Wątki splatają
się emocjonalnie. To duży ładunek dramaturgiczny i ogromny kunszt artystyczny.”
Kategoria
Telewizja
Magdalena
Szaniawska-Schwabe i Reinhard Laska, nagrodzeni za reportaż „Zglobalizowana
paczka – ile naprawdę kosztuje sukces firmy Amazon“, produkcja magazynu frontal
telewizji ZDF, odebrali statuetkę z rąk prof. dr Karoli Wille, dyrektorki
rozgłośni MDR.
Jurorka w kategorii Telewizja
Bogna Koreng podkreśliła w laudacji, że „materiał dwójki autorów przedstawia inne
spojrzenie na relacje polsko-niemieckie, pozostawiając odbiorcę z poczuciem
dyskomfortu. Ważny społecznie temat nieetycznego – wręcz absurdalnego –
działania koncernu, podparty dogłębnym researchem, opowiedziany został tutaj w
sposób zwarty i wielowątkowy.”
Kategoria Multimedia
Magdalena Kicińska, redaktorka
naczelna Magazynu Pismo wręczyła Nagrodę Annie i Jakubowi Górnickim
reprezentującym kolektyw Outriders. Nagrodzony reportaż multimedialny „Wiza
donikąd” powstał we współpracy 15 dziennikarzy i dziennikarek w siedmiu
krajach. Autorzy i autorki: Lola García-Ajofrín, Karolina Baca-Pogorzelska,
Marta Bloch, Julia Alekseeva, Marek Berezowski, Tadeusz Michrowski, Anas
Idrees, Ali Alsheikh, Anna Górnicka, Jakub Górnicki, Andrzej Budnik, Zuzanna
Olejniczak, Piotr Kliks, Lorena Barrios, Grzegorz Kurek.
Polski Juror w kategorii
Multimedia Piotr Stasiak mówił o zwycięskim materiale: „Ostatnie wydarzenia
przypomniały nam o podstawowej misji, jaką niesie dziennikarstwo społecznie
zaangażowane. Reporter daje świadectwo. Staje się głosem tych, których świat
współczesny głosu pozbawia, ignoruje lub spycha na margines. Autorzy projektu
dziennikarskiego „Wiza donikąd” wypełnili tę misję wzorowo.”
Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu”
Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na
Pograniczu“, ufundowaną przez Wolny Kraj Saksonia, Bettinie Wobst, wyróżnionej za materiał „Kłótnia
wokół odkrywki Turów. Czy Polska odbiera innym wodę?” wręczył Oliver Schenk,
minister stanu, szef Kancelarii Stanu Saksonii.
Jurorka w
kategorii Telewizja Alicja Rucińska mówiła w laudacji o zwycięskiej pracy: „na pierwszy plan
wysuwa się nie tyle sama kopalnia Turów i jej wpływ na ludzi, co życie na styku
trzech granic w cieniu konfliktu”. I „ta
historia właśnie o tym jest. O szukaniu porozumienia tam gdzie puchnie
konflikt. O granicach, które przebiegają w zupełnie innych miejscach niż znamy
z mapy. To w końcu historia o lokalnym dziennikarstwie na pograniczu, którego
rola wciąż jest niedoceniana, a ma ogromne znaczenie zwłaszcza tam gdzie
mieszają się języki, kultury, sprzeczne interesy. Niech będzie ona też inspiracją dla
dziennikarzy, którzy na pograniczu żyją i pracują. Pogranicze to nie peryferie,
zapomniana prowincja. Pogranicze to centrum europejskiej integracji i buzujący
gejzer konfliktów. Dla dziennikarza nieustające źródło tematów”.
Jury
wybierało spośród 183 zgłoszeń – 76 prac prasowych (37 polskich i 39
niemieckich), 46 prac radiowych (26 polskich i 20 niemieckich), 33 prac
telewizyjnych (5 polskich i 25 niemieckich), 15 prac w kategorii
Multimedia (8 polskich i 7 niemieckich) oraz 16 prac w kategorii
„Dziennikarstwo na Pograniczu” (5 polskich i 11 niemieckich). Nagroda w każdej
kategorii wynosi 5.000 euro.
Wszystkie
nominowane prace można oglądać do kwietnia 2023 r. na stronie https://nom2022.dnimediow.org/. Uroczystość wręczenia Nagrody w
Teatrze im. Gerharta Hauptmanna jest dostępna w mediatece MRD pod linkiem:
https://youtu.be/polsko_niemiecka_nagroda_dziennikarska
Fundatorami
Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa –
zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie oraz trzy niemieckie kraje
związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolny Kraj Saksonia.
Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” ufundował gospodarz
tegorocznej edycji Wolny Kraj Saksonia. Więcej informacji na www.dnimediow.org.