Znamy zwycięzców jubileuszowej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego: w 2017 roku otrzymują ją Rainer Schulze, dr Conrad Lay, Dagmar Wittmers oraz Monika Iłowska-Walkowiak

Zwycięzcy XX edycji konkursu o
Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego zostali
uhonorowani podczas uroczystości w Winnym Dworku w Górzykowie. Gala była
uroczystym elementem X edycji Polsko-Niemieckich Dni Mediów.

Pierwsze miejsce w kategorii
„Prasa” zdobył Rainer Schulze za artykuł „Der zerbrochene Spiegel“, który
ukazał się w „FAZ / Rhein-Main“.

W kategorii „Radio” zwyciężył dr
Conrad Lay, otrzymując nagrodę za reportaż „Eine Stadt, die sich nicht mehr
fremd ist, Breslau / Wroclaw: Drei Generationen erzählen“,
wyemitowany przez SWR2, Literatur und
Feature.

W kategorii
„Telewizja” nagrodę zdobyła Dagmar Wittmers i jej reportaż „Als
Zwangsarbeiter auf dem Lande schuften“ NDR Kultur und Dokumentationen /
Dokumentation & Reportage.

Nagrodę specjalną w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”,
ufundowaną przez gospodarza tegorocznej edycji Dni Mediów, województwo
lubuskie, otrzymała  Monika
Iłowska-Walkowiak za audycję radiową „Chodzą ulicami ludzie…“ wyemitowaną
przez Radio Zach
ód
S.A., Kultura.

Elżbieta
Anna Polak
, marszałek
województwa lubuskiego: – Dziennikarstwo należy do tych form aktywności, które
mają wyjątkowe znaczenie dla demokracji,
ale także dla likwidowania uprzedzeń, nieufności i negatywnych stereotypów
.
Historia polsko-niemiecka nie zawsze była łatwa i przyjemna, ale w ciągu 27 lat
Wolnej Polski udało się wiele trudnych kart naszej wspólnej historii rzeczowo
wyjaśnić, co było możliwe w dużym stopniu dzięki rzetelnemu i uczciwemu
dziennikarstwu po obu stronach granicy.

Członkowie jury wygłosili
laudacje na temat zdobywców nagrody. W laudacji na cześć Rainera Schulze juror Dietrich
Schr
öder podkreślił: „ (…) być może
szczególną zaletą tego materiału jest to, że został napisany przez autora,
który zajmuje się na co dzień zupełnie innymi tematami, a mianowicie architekturą
i planami zagospodarowania przestrzennego 
Frankfurtu nad Menem. Sposób, w jaki opowiada Schulze jest tym bardziej
przekonywujący, że składają się na niego jasne wypowiedzi bohaterów tekstu,
które współgrają z sympatią autora do kraju sąsiedzkiego i jego mieszkańców. W
tle przewija się natomiast myśl, że również w innych państwach europejskich, w
tym w samych Niemczech, coraz więcej osób wyraża swój negatywny stosunek wobec
UE w jej obecnej formie”.

Dorota
Zyń-Horbaczewska

odnosząc się do kategorii „Radio” podkreśliła, że to „To wyjątkowa sztuka
pokazać fabularnie historię pokoleń jak w soczewce. Conrad Lay ze szczegółów ułożył podstawową tkankę tych opowieści.
Szczegół jest na miarę człowieka, bo pozwala poznać prawdę. Autor sięga bardzo
głęboko pod powierzchnię wydarzeń i odkrywa trudną historię Wrocławia z
poplątanymi losami wędrowców ze wschodu i z zachodu”.

Jurorka Bogna Koreng
za największą zaletę dzieła Dagmar
Wittmers
uznała obszerną i głęboko sięgającą dokumentację i delikatny,
pełen respektu sposób obchodzenia się z ofiarami i potomkami sprawców. „To ani
ważne wydarzenia historyczne, ani retorycznie doskonałe przemówienia. To ciche
dźwięki, delikatne objęcia, milczące spotkania są tym, co naprawdę porusza. To
one odpowiadają za powstanie napięcia między indywidualnymi przeżyciami
jednostek a prawdą historyczną. Przepisanie czytelnym, wrażliwym pismem
historii uniwersalnej, udokumentowanie wzajemnego zbliżenia po dziesiątkach
lat, tworzy przestrzeń skłaniającą do refleksji na temat teraźniejszości”.

Jürgen
Hingst
, juror w
kategorii Radio podkreślił, że najbardziej w nagraniu Moniki Iłowskiej-Walkowiak podobał się jury „kolaż z fragmentów
nagrań”. „Połączenie różnych perspektyw, sposobów postrzegania, które mówią
same za siebie, czasem długo, przecząc sobie nawzajem, ale zawsze autentycznie.
W dzisiejszym radiu nie ma wielu audycji tego rodzaju — ale tutaj pokazuje
się największa zaleta tego medium — a mianowicie możliwość podsłuchania, co
mówią ludzie na ulicy, co mówią ludzie ze świata lokalnej polityki, co mówią
nauczyciele akademiccy i studenci zapytani o to, jak powinniśmy obchodzić się z
migracją, ucieczką, różnicami kulturowymi. Odpowiedzi są tak różne, jak poglądy
tych ludzi”.

To już XX edycja
Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, która od grudnia 2013 roku nosi
imię Tadeusza Mazowieckiego w
uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw
obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989. W
sumie do tegorocznej edycji konkursu przyjęto 133 zgłoszenia. W czterech
kategoriach nominowano 24 prace. Każdy zwycięzca nagrody otrzymuje 5 tys. euro.

Fundatorami Nagrody są Fundacja
Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów
partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze
Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – Zachodniopomorskie,
Lubuskie i Dolnośląskie. Zwycięzcy zostali wybrani w ramach Polsko-Niemieckich
Dni Mediów, które odbyły się na Uniwersytecie Zielonogórskim w dniach 31 maja —
1 czerwca 2017. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia była „Nowa
rzeczywistość polityczna. Skutki dla relacji polsko-niemieckich”.

Więcej informacji na temat
nagrody i Dni Mediów znaleźć można na stronie internetowej www.dnimediow.org.

Kontakt:

Magdalena
Przedmojska
koordynatorka
projektu

Fundacja
Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul.
Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: +48 (22) 338 62 73
faks:
+48 (22) 338 62 01
e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl