Zmiany w polskiej polityce europejskiej – czy grozi nam „polexit“?

Od odpowiedzi na to prowokacyjne pytanie rozpoczęło się pierwsze w tym roku posiedzenie Koła Dyskusyjnego Polska. Uczestnicy udzielili szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi: Nie, „polexit” nam nie grozi.

Od odpowiedzi na to  prowokacyjne pytanie rozpoczęło się pierwsze
w tym roku posiedzenie Koła Dyskusyjnego Polska. Uczestnicy udzielili szybkiej
i jednoznacznej odpowiedzi: Nie, „polexit” nam nie grozi.

Dyskusja toczyła się wokół różnych
wizji przyszłości Europy, którymi kierują się obecne rządy Polski i Niemiec. Przedstawili
je w krótkich wystąpieniach były wiceminister spraw zagranicznych RP, dr Paweł
Kowal, oraz dr Jana Puglierin z Centrum Prognoz dla Europy im. Alfreda von
Oppenheimera. Prelegenci starali się też wyznaczyć obszary polityczne na
szczeblu europejskim, w których ściślejsza polsko-niemiecka współpraca i
wspólne inicjatywy leżałyby w interesie obu państw: np. Partnerstwo Wschodnie. Duża
liczba uczestników spotkania (65) i żywa dyskusja po wygłoszonych referatach
świadczą o ogromnym zainteresowaniu i potrzebie takiej wymiany z ekspertami.

Dyskusję w dn. 5 kwietnia 2017 r. poprowadził przewodniczący Koła
Dyskusyjnego i współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Markus Meckel.

Więcej szczegółów o tym spotkaniu (w języku angielskim) znajdą Państwo na
stronie Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP), partnera
Fundacji w tym projekcie. (https://dgap.org/en/node/29306)

Koło Dyskusyjne Polska to wspólna inicjatywa DGAP i FWPN o długiej tradycji.
W ramach cyklu debat eksperci z Polski dyskutują na aktualne i ważne w
przyszłości tematy; kierowany jest on przede wszystkim do multiplikatorów z
obszarów polityki, nauki i gospodarki. W ciągu roku odbywają się cztery
spotkania w siedzibie DGAP.