Wiosna w Ogrodach Polsko-Niemieckich

Zapraszamy do udziału w internetowych warsztatach ekologicznych dla dzieci i dorosłych

W lutym 2020 r. ponad
dwudziestu Mecenasów, Partnerów i Przyjaciół Ogrodów Polsko-Niemieckich z firm
partnerskich i reprezentujących indywidualną stronę przedsięwzięcia, udało się
zgromadzić przy wyjątkowo niezłej pogodzie podczas wspólnej prezentacji
najnowszego wejścia do Ogrodów od strony ul. Międzynarodowej. Znajdują się tu
obszerny plac wejściowy, szeroka betonowa ława, stojaki na rowery, dzięki
Patronom zasadzono również dwa nowe drzewa (jarząb Arnolda ‘Golden Wonder’).

Pod koniec kwietnia w Alei
Wedla na odcinku od Al. Zielenieckiej do ul. Lubelskiej posadowiono 6 nowych
ław i jedno siedzisko. Teren wyposażono również w spójne elementy małej
architektury. Ławki znajdują się w dwóch wnękach długości 16 metrów po trzy
obok siebie. Ławki mają 4 metry długości, a oparcie umieszczono na połowie
długości. Nie mają podłokietników, żeby nie zaburzać ciągu komunikacyjnego i
nowoczesnego wyglądu. Między ławkami będzie można ustawić wózek dziecięcy,
inwalidzki, rower czy hulajnogę. Znajdziemy tu także jedną krótką ławkę o
długości 1,2 m z oparciem na całej długości. Jest ona ustawiona w
cieniu na wysokości teatru plenerowego na drugim wypłaszczeniu między Aleją
Wedla a promenadą nad Jeziorkiem Kamionkowskim. „Drewno pochodzi z
certyfikowanych plantacji i jest pozostawione w naturalnej formie bez malowania
lakierem, a jedynie olejowane. Dlatego też ławki będą nabierać z czasem
szarej patyny dając tylko spokojne tło dla zieleni danego ogrodu i nie drażniąc
jaskrawym kolorem” – z newslettera Izabeli Małachowskiej-Coqui z pracowni Coqui
Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur przygotowanego dla Ogrodów
Polsko-Niemieckich. Nasze wyposażenie można obejrzeć również na stronie
producenta, firmy Puczyński: https://www.puczynski.pl/pce/911/aleja-wedla-etap-ii.

Od końca kwietnia 2020
trwa także II część IV etapu rewitalizacji, realizowany przez firmę
Studio-Ogród Ewa Mikulska. Przed apartamentowcem Sonata od strony Jeziorka
Kamionkowskiego posadzone zostaną historyczne odmiany jabłoni a także łąka. „Również
owady i ptaki mają czuć się dobrze w Ogrodach dlatego zakładamy łąkę z
rodzimych gatunków ziolorośli i traw, które są pożytkiem dla zwierząt. Już
niebawem znajdziecie na niej chabry, dziewanny i maki.

W tym roku posadzimy na
łące drzewa jabłoniowe starych, ginących już odmian. Takie drzewa wielu
przyjaciół Ogrodów pamięta z czasów dzieciństwa z wakacji na wsi. Ulubione
jabłko królowej Marysieńki to była kosztela. To nowoposadzone drzewo osiągnie w
Ogrodach ponad 10 metrów wysokości!” – z newslettera Izabeli
Małachowskiej-Coqui z pracowni Coqui Malachowska Coqui Städtebau
Landschaftsarchitektur dla Ogrodów Polsko-Niemieckich.

Ten etap rewitalizacji zakończy się w maju 2020 r.

Obecnie Ogrody
Polsko-Niemieckie kwitną wszystkimi kolorami. Podziwiać można nasadzenia bzów
pod murem fabryki firmy LOTTE Wedel. W Ogrodzie Barw tulipany kwitną w barwach
narodowych.

Zapraszamy do udziału w internetowych warsztatach ekologicznych dla dzieci i
dorosłych – zaproszenie poniżej.

www.ogrody-polsko-niemieckie.pl

https://www.facebook.com/OgrodyGaerten/