Dokładnie
30 lat temu, 12 listopada 1989 r., w Krzyżowej na Dolnym Śląsku odbyła się msza
z udziałem kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego,
nazywana przez polityków i dziennikarzy mszą pojednania.
12
listopada 1989 r. na dziedzińcu zabytkowego pałacu w Krzyżowej odbyła się msza,
podczas której premier Mazowiecki i kanclerz Kohl objęli się na znak
pojednania. Msza była początkiem nowego rozdziału w relacjach
polsko-niemieckich. Krzyżowa jako miejsce tym samym ponownie zaistniała w
szerszej świadomości, przypomniano tym samym wartości, jakie wiązały się z
działalnością jej przedwojennych mieszkańców, tzw. Kręgu z Krzyżowej (niem.
Kreisauer Kreis). Wydarzenie miało bezpośredni wpływ na powołanie Fundacji
„Krzyżowa” w 1990 roku. Fundacja i Dom Spotkań młodzieży miały stać się
miejscem spotkań ludzi z całego świata.
Odbudowa
pałacu w Krzyżowej i utworzenie tu Domu Spotkań Młodzieży były pierwszym
projektem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Krzyżowa
po dziś dzień pozostaje jednym z najważniejszych miejsc dialogu
polsko-niemieckiego.
Więcej
informacji o historii pałacu i Fundacji Krzyżowa znajduje się na stronie: https://www.krzyzowa.org.pl/pl/o-fundacji/historia-fundacji.
Galerię
archiwalnych zdjęć z mszy pojednania obejrzeć można na stronie Fundacji
„Krzyżowa”: https://www.krzyzowa.org.pl/pl/dzialalnosc/jubileusz-2019/30-lecie-mszy/1518-galeria-archiwalnych-zdjec-z-mszy-pojednania.
Doniesienia medialne:
Deutsche Welle: https://www.dw.com/pl/30-rocznica-mszy-pojednania-z-krzy%C5%BCowej-pojechali%C5%9Bmy-ze-strachem/a-51216512