drukuj

ALS 2024

Christian Dittloff (ur. 1983). Pisarz. Mieszka w Berlinie. Studiował germanistykę i anglistykę w Hamburgu oraz kreatywne pisanie w Hildesheim. Pracował w ośrodku psychiatrycznym, jako dziennikarz kulturalny oraz jako ekspert od marketingu kultury. W 2018 r. ukazał się jego debiut powieściowy Das Weiße Schloss, w 2020 r. fabularyzowana proza autobiograficzna Niemehrzeit. Das Jahr des Abschieds von meinen Eltern, a w 2023 r. Prägung. Nachdenken über Männlichkeit (Berlin Verlag). W Krakowie będzie pracował  nad powieścią, której tematem jest kwestia opieki i pomocy społecznej oraz pracy w zawodach opiekuńczych.

 

Natalia Malek (ur. 1988). Poetka, tłumaczka, kuratorka wydarzeń literackich. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim.  Na język polski przekładała poezję m.in. Louise Glück, Sandry Cisneros i Tyrone’a Williamsa. Autorka pięciu książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017), Karapaks (2020) oraz Obręcze (2022). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka (2017) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (2021). Jej wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, włoski, francuski, duński grecki, węgierski, niderlandzki. Współtwórczyni nieformalnej grupy artystycznej kobiet Wspólny Pokój, prowadzi seminaria na temat literatury anglojęzycznej oraz związków literatury i sztuk wizualnych. Czas spędzony w Berlinie w ramach Stypendium Albrechta Lemppa poświęci pracy nad szóstą książką poetycką.

 

Daniel Odija (ur. 1974). Prozaik, poeta, scenarzysta komiksowy, animator kultury. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) i Przezroczyste głowy (2018) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) Kronika umarłych (2010) oraz Pusty przelot (2021).Odija jest także autorem słuchowisk, libretta do baletu oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego. Na scenie teatru im J. Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu jego autorstwa, pt. Tartak. Od 2017 we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem ukazuje się cykl komiksowy autorstwa Odiji, pt. Bardo.. W 2024 wydał debiutancki tom poezji, pt. ale w Wydawnictwie Warstwy. Jego opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a powieści ukazały się w przekładzie na język francuski, niemiecki, ukraiński i macedoński.      


Daniel Odija
(Fot. Iwona Lompart)
Daniel Odija (Fot. Iwona Lompart)
Natalia Malek
(Fot. Kuba Ociepa)
Natalia Malek (Fot. Kuba Ociepa)
Christian Dittloff
(Fot. Christian Werner)
Christian Dittloff (Fot. Christian Werner)