Dziennikarki Kaja Puto, Malgorzata
Zerwe, Heike Bittner, Veronica Frenzel, Agata Szymanska-Medina, Agata Horbacz i Katharina
Zabrzynski zwyciężają w konkursie imienia Tadeusza Mazowieckiego, nazwanego tak
dla wyrażenia uznania dla działalności dziennikarskiej działacza na rzecz praw
obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po 1989 roku. Prace
opublikowano w „Gazecie Wyborczej”, Deutschlandfunk, MDR, Spiegel
Multimedia i rbb. Do tegorocznego konkursu redakcje i autorki i autorzy
zgłosili aż 181 prac – i była to jedna z najbardziej obleganych edycji od
początku przyznawania nagrody. Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000
euro.
Planowane na dzisiaj i jutro we Frankfurcie nad Odrą
Polsko-Niemieckie Dni Mediów z dyskusjami i uroczystym wręczeniem nagrody z
powodu zagrożenia epidemiologicznego odbywają się wyłącznie w internecie.
Premier Brandenburgii i koordynator rządu federalnego ds. Polski:
„Potrzeba matką wynalazku. W ten sposób wkraczamy na nowe drogi – i świetnie
się to udaje. Kieruję słowa podziękowania do wszystkich, którzy to umożliwili”.
Pod adresem (link: http://dnimediow.org/artykul-laureaci-polsko-niemieckiej-nagrody-dziennikarsk,1468.html)
znaleźć można wszystkie informacje o konkursie.
Ogłoszenie wyników ma miejsce wyłącznie online. W
sieci zaprezentowano prace nominowane dziennikarek i dziennikarzy i przekazano
gratulacje zwyciężczyniom. Również w formie wirtualnej przekazano pałeczkę organizatora
z Poczdamu do Szczecina, do gospodarza Dni Mediów 2021. Jury z powodu pandemii
coronawirusa po raz pierwszy pracowało telefonicznie i internetowo. W
najbliższych dniach zwyciężczynie otrzymają pocztę od premiera Brandenburgii
Dietmara Woidkego.
Woidke podkreślił dzisiaj z
okazji wyboru zwyciężczyń: „Liczba zgłoszeń to dowód doskonałej
reputacji, jaką cieszy się
nagroda. Ale jest to również jasny sygnał, jak bardzo stosunki polsko-niemieckie
i wydarzenia w sąsiednim kraju dotyczą profesjonalistów z branży medialnej. W
tych trudnych czasach chcemy zrobić wszystko co możliwe, aby dobre relacje w
regionie przygranicznym nie zostały naruszone przez skutki pandemii.
Konieczne jest utrzymanie bliskich relacji, który rozwijały się przez
dziesięciolecia. Pokazuje to, że dopiero zamknięte granice uświadamiają nam
i pozwalają doświadczyć, jak ważne są otwarte granice europejskie. W ostatnich latach i
dekadach tak wiele wartości – partnerstwa i przyjaźni – rozwinęło się po obu
stronach Odry i Nysy. Właśnie teraz, w 75 lat po zakończeniu II wojny światowej, musimy zrobić wszystko,
co w naszej mocy, aby ten skarb był pod opieką”(Wiadomość od organizatorów).
Organizatorzy tegorocznego konkursu i
warsztatu „Dziennikarz jako marka w mediach społecznościowych“ – Fundacja
Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i kraj
związkowy Brandenburgia – oraz inni Fundatorzy
konkursu – kraje związkowe Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Wolne Państwo
Saksonia, a także województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie – serdecznie gratulują:
Kategoria Prasa
Kaja Puto za tekst „Chrystus zamiast mostu na trójstyku granic“, który
ukazał się w „Gazecie Wyborczej“ – magazyn „89”
Polski
juror w kategorii Prasa Robert Migdał o decyzji jury: „Reportaż opisuje
życie na trójstyku granic: polskiej, niemieckiej i czeskiej […] prawdziwie,
dogłębnie, barwnie. We wspólnym życiu trzech narodów, tuż przy granicy,
pokazane są plusy nadgranicznego życia, ale i minusy. Sąsiedzka pomoc, wspólne
projekty, relacje, które przynoszą korzyści każdej ze społeczności […]. Autorka
pokazuje też cienie stosunków polsko-czesko-niemieckich. I to w różnych
aspektach życia: polityce, ekonomii, ekologii […]”.
Autorka
Kaja Puto sama
mówi o pracy: „Najbardziej interesowało mnie to, czy termin ‘Euroregion Nysa’
jest dzisiaj wciąż teoretycznym konstruktem, czy stał się już rzeczywistością”.
Kategoria Radio
Malgorzata Zerwe za pracę „Niemiecko-polsko-europejska. Oblicza
Magdaleny Parys“ wyemitowaną w Deutschlandfunk, Feature / Hörspiel /
Hintergrund Kultur
Niemiecki członek jury w kategorii Radio Michael
Elgaß podsumował
decyzję jury: „Jego autorce Małgorzacie Żerwe udało się wciągnąć słuchacza w
wartką fabułę reportażu już od pierwszej sekundy i utrzymać to napięcie do
końca. Oryginalne nagrania, cytaty z powieści, nastrojowe dźwięki oraz
dynamiczna muzyka przemawiają z wielką siłą, a 50-minutowy materiał nie wymaga
żadnych dodatkowych wyjaśnień tekstowych […]. Cytowane fragmenty powieści
pozwalają słuchaczowi zanurzyć się w akcję samej powieści, a także poznać
wielowarstwowe, jak mówi sam tytuł, „tożsamości Magdaleny Parys”.
Autorka Malgorzata Zerwe o swojej
pracy: „Ucieczka rodziny Magdaleny Parys z Polski do Niemiec w 1984 r. to dla
dwunastoletniej Magdaleny prezent: drugi język i swobodne wychowanie dały jej
[…] ‘podwójną tożsamość’. W przeciwieństwie do wielu imigrantów z Europy
Wschodniej, którzy chcą czuć się jak w domu na zachodzie, Parys celowo porusza
się między kulturami. Mieszka w Berlinie i pisze po polsku o powojennej
historii Niemiec. Mówi, że czuje się Niemką, ale to w Polsce jej książki są
bestsellerami”.
Kategoria Telewizja
Heike Bittner za pracę „‘Rozbitkowie‘ w Berlinie – Polska ściąga
bezdomnych rodaków do kraju“ wyemitowaną w Mitteldeutschen Rundfunk, Redaktion
Osteuropa und Dokumentationen
Jurorka
w kategorii Telewizja Bogna Koreng
mówi o decyzji jury: „Reportaż opowiada o bezdomności około 2000 osób w
niemieckiej metropolii na przykładzie losów kilku bezdomnych. To relacja z
hałaśliwej – czasem brutalnej – ulicy; nie ma tu żadnych miłych wypowiedzi
nagranych w jeszcze milszych biurach. Heike Bittner pozwala nam podskórnie
doświadczyć, jak cierpliwie argumentuje dwóch pracowników socjalnych. Wygląda
na to, że kamera jest trzecim pomocnikiem. Autorka bez emocji przedstawia
bliskie nam koleje losu. Słuchanie w ciszy, wrażliwe obserwowanie, traktowanie
na równi, z szacunkiem dla osób dosłownie leżących na ziemi. Prowadzi nas
między wstydem z jednej strony a rozczarowaniem z drugiej. Jury przekonało
właśnie to pełne szacunku oddanie sytuacji, rzeczowe dostosowanie się do niej,
ustrukturyzowane, a jednocześnie wrażliwe opowiedzenie historii”.
Heike Bittner o swojej pracy: „Tysiące osób w
kryzysie bezdomności mieszka w Berlinie, większość z nich pochodzi z Europy
Wschodniej. Teraz Berlin prosi o pomoc. W imieniu polskiej organizacji
pomocowej Wojciech i Darek starają się więc sprowadzić rodaków z powrotem
do Polski. Ponieważ zbliża się zima, życie na ulicy staje się każdego dnia
trudniejsze. Jednak nie wszyscy chcą wracać do domu. Ze strachu, ze wstydu”.
Kategoria Multimedia
Veronica Frenzel i Agata Szymanska-Medina za pracę „Wszystkie za jedną“,
która ukazała się w Spiegel Multimedia
Polski Juror w kategorii Multimedia Piotr
Stasiak uzasadnia
decyzję jury: „Autorki
multimedialnego reportażu ‘Alle für eine’ poruszają, jak się wydaje, temat dość
oczywisty. Wszak dopuszczalność legalnego przerywania ciąży już trzecią dekadę
jest w Polsce narzędziem walki politycznej i światopoglądowej. Jednak dzięki
wykorzystaniu formatu – który Veronica Frenzel i Agata Szymańska-Medina same
nazwały visual story – temat ten nabiera nowej siły wyrazu. Połączenie filmu
wideo, sugestywnego udźwiękowienia, mocnych zdjęć, materiałów archiwalnych i
tekstu reporterskiego – wszystkie te elementy przykuwają odbiorcę do ekranu,
wywołują emocje. Czujemy zaskoczenie, zainteresowanie, wreszcie pojawia się
empatia”.
Autorki Veronica Frenzel i Agata Szymanska-Medina opisują swoją pracę
następującymi słowami: Bały się stygmatyzacji, przypisywania winy. Ale
zdecydowały się to zrobić. Natalia Broniarczyk i Justyna Wydrzyńska dokonały
aborcji. A w podziemiu zbudowały sieć pomocową dla kobiet im podobnych. Polska
ma jedne z najsurowszych przepisów aborcyjnych w Europie, kościół i rząd chcą
je jeszcze zaostrzyć. W kraju protestują dziesiątki tysięcy osób. Natalia i
Justyna prowadzą wojnę ze starymi tematami tabu i jako ‘Abortion Dreamteam’
podróżują przez podzielony kraj”.
Kategoria „Journalismus
in der Grenzregion“, nagroda ufundowana przez kraj związkowy Brandenburgia
Agata Horbacz i Katharina Zabrzynski za pracę „Bez Polaków ani rusz“,
która ukazała się w Rundfunk Berlin-Brandenburg, Regionalstudio Frankfurt an
der Oder
Juror kraju związkowego Brandenburgia Tobias Dürr o decyzji jury: „’Bez Polaków ani rusz’ […] I prawie
wszystko jest już powiedziane. Autorki imponująco pokazują współpracę
transgraniczną w naszym regionie. Na przykładzie konkretnych osób pokazują, jak
ważni i całkowicie niezastąpieni są Polki i Polacy, jeśli chodzi o funkcjonowanie
gospodarki i społeczeństwa Brandenburgii i Berlina. […] Nie ma już ani jednego
obszaru wspólnego życia, który mógłby się obejść bez aktywnego polskiego
zaangażowania”.
Autorki
Agata Horbacz i Katharina Zabrzynski widzą to tak: „Polki i Polacy stanowią
tu drugą co do wielkości grupę migracyjną. Ponadto tysiące ludzi ze Szczecina,
Kostrzyna, Słubic i wielu innych przygranicznych miast codziennie dojeżdża do
stolicy Niemiec. […] Dlaczego? Czego im brak? Co ich porusza? Są częścią
rzeczywistości, której zwykle się nie zauważa”.
Jury
wybierało spośród 181 zgłoszeń. Po stronie polskiej w konkursie
zgłoszono 89 prac, z tego 47 prac prasowych, 11 – radiowych, 9 – telewizyjnych,
19 – multimedialnych i 3 w „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Po stronie niemieckiej zgłoszono 92 prace, z
tego 43 prace prasowe, 14 – radiowych, 16 – telewizyjnych, 3 – multimedialne i
16 regionalnych. Liczba prac polskich wzrosła w stosunku do zeszłego roku o 58
procent, a niemieckich o 56 procent.
Wszystkie
nominowane prace można oglądać do kwietnia 2021 r. w prezentacji internetowej https://nom2020.dnimediow.org/. Na stronie organizatorów www.dnimediow.org znajdą Państwo także laudacje
oraz krótkie filmiki nominowanych o pracach.
Kontakt:
Magdalena Przedmojska
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: +48 (22) 338 62 73+48 (22) 338 62 73
faks: +48 (22) 338 62 01
e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises Tadeusz-Mazowiecki
Sächsische StaatskanzleI
Archivstraße 1, 01097 Dresden
tel.: + 49 351 81609-48
e-mail: f.pirnbaum@heimrich-hannot.de