drukuj

Sprawozdania

Sprawozdanie z działalnosci za rok 2011

Rok 2011 obfitował w ważne dla Polaków i Niemców rocznice oraz wydarzenia, które nadawały ton wzajemnym relacjom. Świętowaliśmy 20. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, który stał się podstawą normalizacji stosunków między obu krajami. Traktat umożliwił także powstanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w roku 2011 obchodziliśmy zatem okrągły jubileusz.

20-lecie Fundacji uczciliśmy konferencją naukową i uroczystą galą w Warszawie (s. 8 i 56). Ubiegły rok to także pierwsza polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

Z tej okazji w Berlinie pokazano wystawę „OBOK”, która poprzez sztukę opowiada o 1000 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa. FWPN przygotowała specjalny program towarzyszący tej niezwykłej ekspozycji, a także umożliwiła polskiej młodzieży szkolnej zwiedzanie berlińskiej wystawy (s. 104).

Jubileusz 20-lecia FWPN stanowił okazję do podsumowań, ale i do zastanowienia się nad przyszłością Fundacji. Przyszłość to między innymi wykorzystywanie nowych środków komunikacji. Pod koniec 2011 roku Zarząd FWPN podjął decyzję o zmianie formy składania wniosków o dotację i od 27 grudnia 2011 roku można to uczynić jedynie elektronicznie, poprzez Internetowy System Obsługi Wniosków (ISOW). Po raz pierwszy również nasze roczne sprawozdanie ukazuje się wyłącznie w wersji elektronicznej. Jak co roku przypominamy ważniejsze projekty własne i te przygotowane wspólnie z partnerami.
Zapraszamy do lektury!

Albrecht Lempp, Małgorzata Ławrowska – Dyrektorzy
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej