Polsko-niemiecka szkoła letnia dla dziennikarzy z Ukrainy

Różnorodność mediów i opinii, jako zadanie polsko-niemieckiej szkoły letniej dla młodych dziennikarzy z regionalnych i lokalnych mediów na Ukrainie.

Różnorodność
mediów i opinii, jako zadanie polsko-niemieckiej szkoły letniej dla młodych
dziennikarzy z regionalnych i lokalnych mediów na Ukrainie.

W dniach 21
września – 1 października 2017r. 17 młodych dziennikarzy i dziennikarek z
lokalnych i regionalnych mediów z różnych części Ukrainy miało okazję
teoretycznego i praktycznego zapoznania się z metodami pracy ich zachodnich
kolegów po fachu.  

Naukowcy z dziedziny komunikacji z uniwersytetów
w Bambergu i Rzeszowie, jak i również wykładający w Warszawie i Krakowie
eksperci z zakresu prawa prasowego oraz dziennikarskich form prezentacji,
przekazali podczas warsztatów tematycznych między innymi, jak funkcjonują
systemy medialne w Polsce i Niemczech. Uwaga skupiona była oczywiście na
mediach lokalnych i regionalnych.  W
programie, który realizowany był we Lwowie i  w Rzeszowie przewidziane były również:

–         
aktualne trendy w niemieckim dziennikarstwie lokalnym,

–         
pytania o etykę dziennikarską i odpowiedzialność za tzw. fake news,

–         
wizyta w redakcji polskiej telewizji oraz w radiu w województwie
podkarpackim,

–         
rozmowy z lokalnymi politykami o ich kontaktach i współpracy z mediami,

–         
wizyta w miejscach pamięci w regionie granicy polsko-ukraińskiej.

Na koniec szkoły letniej, która dzięki
lwowskim promieniom słońca faktycznie zasłużyła na swoją nazwę, uczestnicy
zostali zaproszeni przez urzędującego obecnie konsula generalnego Rafała
Wolskiego do dyskusji o roli mediów w stosunkach polsko-ukraińskich. Opinię na
powyższy temat z ukraińskiej perspektywy przedstawił Prof. Markijan Malski,
który w latach 2010-1014 pełnił funkcję Ambasadora Ukrainy w Warszawie, oraz
opowiedział o swoich doświadczeniach z mediami w pracy dyplomatycznej.

Zainteresowanie udziałem w ofercie
szkolenia, które FWPN przygotowała we współpracy z Ukraińskim Katolickim
Uniwersytetem we Lwowie oraz Stowarzyszeniem Badań dziennikarskich w Rzeszowie,
było ogromne, otrzymaliśmy 61 zgłoszeń. 
Wybranych zostało 15 dziennikarek oraz 2 dziennikarzy z różnych regionów
Ukrainy. Pracują oni dla lokalnych gazet, portali internetowych oraz stacji
telewizyjnych i w najbliższym czasie przekażą zdobytą wiedzę i zebrane
doświadczenia do wiadomości publicznej w swoich lokalnych mediach.

Kontynuacja projektu i dalsza
współpraca zaangażowanych w projekt partnerów przewidziana jest na rok 2018. Od
tej chwili stworzona internetowa platforma służyć będzie wymianie i współpracy
przedstawicieli mediów. Zaplanowano również praktyki dla ukraińskich
dziennikarzy w polskich redakcjach. Reasumując, potencjał transgranicznej
współpracy w regionie jest bardzo duży. 

Nasza polsko-niemiecka inicjatywa
wzmacniającą pluralizm na Ukrainie została sfinansowana ze środków Ministerstwa
Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i jest częścią programu
„Rozbudowa relacji ze społecznością cywilną krajów partnerskich Europy
wschodniej oraz Rosji“.  

FWPN jest przekonana, że wieloletnie doświadczenia czerpane z
polsko-niemieckiej współpracy i pojednania posłużą jako tzw. good-practice w
tworzeniu dwu- i trójstronnych stosunków z Ukrainą i wsparciu społeczeństwa obywatelskiego.