kolejna edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza
Mazowieckiego 2022. W przyszłym roku polsko-niemieckie jury ponownie przyzna
nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Prace zgłaszać można w
kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia, „Dziennikarstwo na
Pograniczu”. Po dwóch latach ogłaszania wyników konkursu w Internecie zwycięzców
i zwyciężczynie nagrodzimy ponownie w trakcie gali na żywo 9 czerwca 2022 r. w
dwumieście Görlitz-Zgorzelec. Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą 9 i 10
czerwca 2022 r. w Görlitz-Zgorzelcu.
Zgłaszane prace powinny wspierać integrację w ramach Unii Europejskiej. Tematy
prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, jury jednak szczególnie chętnie wyróżnia
prace z odniesieniem do bieżących spraw kraju sąsiada. Także artykuły i audycje
dotyczące trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę. Organizatorzy
przypominają o możliwości zgłaszania nieograniczonej liczby prac przez
dziennikarzy i dziennikarki, wydawnictwa, redakcje i nadawców. Termin składania
prac w konkursie mija 30 stycznia 2022 roku.
Ogłaszając konkurs gospodarz tegorocznej edycji premier Wolnego Państwa
Saksonii Michael Kretschmer podkreśla: „Pandemia COVID-19 ogranicza nasze
kontakty i życie społeczne już od prawie dwóch lat. W tym trudnym i wymagającym
czasie media po obu stronach granicy mają niezwykle ważne zadanie: rzetelnie,
otwarcie i zgodnie z prawdą informować o
sytuacji w Polsce i Niemczech. Dzięki temu możemy coraz lepiej rozumieć kraj
sąsiada i budować wzajemne zaufanie. Ogromne znaczenie integracji na pograniczu
podkreśla też nagroda specjalna ufundowana przez Saksonię. Nagroda w
kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” honoruje materiały dziennikarzy i
dziennikarek z sześciu regionów przygranicznych, które dokumentują codzienne
problemy pogranicza dotykające mieszkańców po obu stronach granicy”.
Premier Saksonii
zaprasza wszystkich dziennikarzy i dziennikarki z
Polski i Niemiec do zgłaszania swoich najlepszych prac we wszystkich
pięciu kategoriach konkursu mającego za sobą długoletnią tradycję. ”Już teraz
cieszę się na galę przyznania Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 9
czerwca przyszłego roku i zapraszam Państwa do dwumiasta Görlitz-Zgorzelec”.
Fundatorami Polsko-Niemieckiej
Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i
ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa:
zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje
związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo
Saksonia. Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” funduje Wolne
Państwo Saksonia.
Prace można składać
przez internetowy
system rejestracji.
Kryteria oceny prac we
wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz inne sposoby zgłoszeń prac
dostępne są na stronie Nagrody.