Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022

Startuje Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022 z łączną pulą nagród w wysokości 25.000 euro – Wolne Państwo Saksonia funduje nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” – Termin zgłoszeń: 30 stycznia 2022 r.

Startuje Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022 z łączną pulą nagród w wysokości 25.000 euro – Wolne Państwo Saksonia funduje nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” – Termin zgłoszeń: 30 stycznia 2022 r.

Rusza
kolejna edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza
Mazowieckiego 2022. W przyszłym roku polsko-niemieckie jury ponownie przyzna
nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Prace zgłaszać można w 
kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia, „Dziennikarstwo na
Pograniczu”. Po dwóch latach ogłaszania wyników konkursu w Internecie zwycięzców
i zwyciężczynie nagrodzimy ponownie w trakcie gali na żywo 9 czerwca 2022 r. w
dwumieście Görlitz-Zgorzelec. Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą 9 i 10
czerwca 2022 r. w Görlitz-Zgorzelcu.

Zgłaszane prace powinny wspierać integrację w ramach Unii Europejskiej. Tematy
prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, jury jednak szczególnie chętnie wyróżnia
prace z odniesieniem do bieżących spraw kraju sąsiada. Także artykuły i audycje
dotyczące trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę. Organizatorzy
przypominają o możliwości zgłaszania nieograniczonej liczby prac przez
dziennikarzy i dziennikarki, wydawnictwa, redakcje i nadawców. Termin składania
prac w konkursie mija 30 stycznia 2022 roku.

Ogłaszając konkurs gospodarz tegorocznej edycji premier Wolnego Państwa
Saksonii Michael Kretschmer podkreśla: „Pandemia COVID-19 ogranicza nasze
kontakty i życie społeczne już od prawie dwóch lat. W tym trudnym i wymagającym
czasie media po obu stronach granicy mają niezwykle ważne zadanie: rzetelnie,
otwarcie  i zgodnie z prawdą informować o
sytuacji w Polsce i Niemczech. Dzięki temu możemy coraz lepiej rozumieć kraj
sąsiada i budować wzajemne zaufanie. Ogromne znaczenie integracji na pograniczu
podkreśla też nagroda specjalna ufundowana przez Saksonię. Nagroda w
kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” honoruje materiały dziennikarzy i
dziennikarek z sześciu regionów przygranicznych, które dokumentują codzienne
problemy pogranicza dotykające mieszkańców po obu stronach granicy”.

Premier Saksonii
zaprasza wszystkich dziennikarzy i dziennikarki z
Polski i Niemiec do zgłaszania swoich najlepszych prac we wszystkich
pięciu kategoriach konkursu mającego za sobą długoletnią tradycję. ”Już teraz
cieszę się na galę przyznania Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 9
czerwca przyszłego roku i zapraszam Państwa do dwumiasta Görlitz-Zgorzelec”.

Fundatorami Polsko-Niemieckiej
Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i
ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa:
zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje
związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo
Saksonia. Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” funduje Wolne
Państwo Saksonia.

Prace można składać
przez internetowy
system rejestracji
.

Kryteria oceny prac we
wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz inne sposoby zgłoszeń prac
dostępne są na stronie Nagrody.